10. května 2007 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dráhy začínají vydělávat

České dráhy začínají vydělávat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy začínají vydělávat. | foto: Vladislav GalgonekČTK

PRAHA České dráhy zatím naplňují svá předsevzetí. Po loňské ztrátě 240 milionů korun za první čtvrtletí vykázaly zisk 14,7 milionu korun.

Generální ředitel drah Josef Bazala řekl, že firma tak letos plní svůj podnikatelský plán. Za celý rok očekává firma zisk 50 milionů korun. Pokud se plán podaří naplnit, půjde o vůbec první zisk od vzniku Českých drah v roce 1993.

Tržby a přepravní výkony drahám rostly v osobní i nákladní dopravě. Za přepravu cestujících utržil podnik o téměř 13 procent více než ve stejném období loni, celkem přes 1,2 miliardy Kč. Vlakem cestovalo 46,3 milionu pasažérů, což je meziročně o 170.000 více. Větší počet cestujících přepravily vlaky především na dálkových trasách.

Množství přepraveného nákladu vzrostlo o 6,5 procenta na 21,3 milionu tun. Tržby nákladní dopravy se zvýšily o 8,1 procenta na 4,2 miliardy Kč. Největší nárůst zaznamenaly dráhy u vnitrostátní dopravy, přičemž nejvíce se po železnici vozí ocel, železo, uhlí a automobily. Nejlukrativnějším regionem je tak pro dráhy Ostravsko. Kvůli větrné kalamitě v lesích se ve zvýšené míře přepravovalo také dřevo.

Jízdné se letos zdražovat nebude
"Zisk je výsledek rozsáhlých změn, kterými České dráhy prošly za poslední dva roky," řekl Bazala. Na mysli měl především snížení počtu zaměstnanců oproti roku 2003 o 20 procent. V současné době dráhy zaměstnávají 55.000 lidí. Výkony jsou podle Bazaly stejné jako před propouštěním, což znamená, že výrazně vzrostla produktivita práce.

Počet zaměstnanců mateřské společnosti se bude snižovat i letos. Dráhy totiž čeká největší změna struktury od vzniku akciové společnosti v roce 2003, a tou je vyčlenění nákladní dopravy do samostatné společnosti ČD Cargo a.s. Do nové firmy přejde 13.000 zaměstnanců. Kritikům hospodaření společnosti se nelíbí zejména křížové financování osobní dopravy ze zisků nákladní dopravy.

Co se týče cen jízdenek, nechystají dráhy podle Bazaly na letošní rok žádné zdražování. "Diskutujeme pouze nad změnou struktury služeb v první třídě v pendolinu," řekl Bazala.

Najdete na Lidovky.cz