25. července 2007 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dráhy zdraží jízdu Pendolinem

Pendolino dnes opět nedojelo do svého cíle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino dnes opět nedojelo do svého cíle. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA O přibližně dvanáct procent zvýší od 1. září České dráhy cenu jízdného vlakem Pendolino v první třídě. Zároveň zavádí nový druh jízdného, který umožní cestujícím jízdu regionálními vlaky i Pendolinem na jednu jízdenku.

ČD od srpna zároveň postupně změní způsob odbavování cestujících na zhruba 60 největších stanicích ČR a zavede možnost koupit si jízdenku na Pendolino přes telefon.

Studenti budou platit plnou cenu
Ředitelka odboru osobní dopravy a přepravy ČD Luďka Hnulíková uvedla, že úprava cen pro Pendolina souvisí s ukončením období zaváděcích cen pro tyto rychlíky vyšší kvality. Jako kompenzaci České dráhy podle ní nabídnou kvalitnější servis ve vlaku. Doplnila, že úprava cen se dotkne i žáků a studentů s jejich žákovskými a studentskými průkazkami, kteří budou od září platit vyšší cenu za rezervaci místa v Pendolinu. Nyní platí 86 korun, od září to bude plná cena ve výši 200 korun.

Po úpravě cen tak zákazník zaplatí za jízdu z Prahy do Ostravy ve druhé třídě prostřednictvím SC Net 500 korun a v první třídě 750 korun. Při cestě z Prahy do Břeclavi zaplatí ve druhé třídě 400 korun, v první třídě 600 korun. Jízdné zároveň zákazníka opravňují využít regionálních spojů v daném kraji sítě Regionet, kterými se dopraví do stanice, v níž Pendolino zastavuje.

Pendolino do Ostravy vyjde výrazně dráž než cesta autobusem, ale zákazník ušetří až dvě hodiny času. Například zákazník autobusového spoje Student Agency za cestu zaplatí 290 korun, ale do Ostravy přijede po pěti hodinách a 20 minutách. Pendolino stejnou trasu zvládne za tři hodiny a 19 minut. Součástí změn je i to, že od 1. září budou ve vlacích SuperCity platit nabídky a slevy, které platí i v ostatních vlacích nižší kvality. "Jediné, co zůstane, je povinná rezervace," poznamenala Hnulíková.

České dráhy zároveň začnou již od srpna měnit způsob odbavování cestujících na největších nádražích v ČR. Všechna nádraží dráhy rozdělí do pěti kategorií, v nejvyšších kategoriích označených čísly 4 a 5 se ocitne 60 stanic. V nich budou současná ČD centra přeměněna na prostory, v nichž bude odbavování cestujících rozděleno do tří kategorií - základní odbavení, komplexní odbavení a nadstandardní služby.

U přepážek pro základní odbavení se budou prodávat pouze jízdenky pro jízdu na území ČR, nikoli do zahraničí, a nebudou zde podávány informace. To bude možné u přepážek pro komplexní odbavení. Nadstandardní služby se budou týkat lidí cestujících Pendolinem a vagony první třídy a také obyvatel se sníženou pohyblivostí či těhotných žen.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz