3. března 2009 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dražší elektřina a ČEZ hlásí rekordní zisk

PRAHA Energetická skupina ČEZ loni zvýšila čistý zisk o 10,7 procenta na 47,4 miliardy korun. Firma to dnes sdělila před tiskovou konferencí. Zároveň oznámila, že vyplatí rekordní dividendu stát dostane až 20 miliard korun. K dobrému výsledku jí pomohly především meziročně vyšší ceny elektřiny.

Energetická skupina ČEZ i letos vyplatí na dividendách 50 až 60 procent zisku. Stát, jenž drží v ČEZ téměř sedmdesátiprocentní podíl, by tak z loňského rekordního zisku společnosti ve výši 47,4 miliardy korun mohl získat 17 miliard až 20 miliard korun. Dividendu musejí ještě na valné hromadě schválit akcionáři společnosti.

Akcie ČEZu se přesto od začátku obchodování propadají. Ačkoliv ráno byla akcie za 670 Kč, v půl desáté se prodávala jenom za 625 korun. Vlažná reakce investorů odpovídá tomu, že analytici očekávali mírně vyšší zisk, a to 48,2 miliardy.

Samo vedení společnosti přitom bylo v roce 2008 ještě optimističtější a zvýšilo předpoklad čistého zisku na 48,6 miliardy korun.

Zisk má růst i letos

Generální ředitel ČEZ Martin Roman dnes zároveň představil očekávání společnosti na letošní rok. Čistý zisk společnosti by v roce 2009 měl dále růst o šest procent na 50,2 miliardy korun. Provozní zisk by měl vzrůst na 90,3 miliardy korun, což je meziročně o osm procent více. Hlavním tahounem růstu budou opět ceny elektřiny.

Podle Romana je v letošním roce možný zpětný odkup akcií v momentě, kdy ČEZ nebude mít dostatek investičních příležitostí. "Období ekonomického poklesu tyto příležitosti nabízí, proto zahájení dalšího odkupu prozatím pozdržíme," dodal.

Polostátní ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností a nejziskovějším domácím subjektem. Kromě České republiky působí firma v dalších deseti zemích.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!