11. listopadu 2016 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dražší nákupy u hranic? Ceny v Německu stouply nejvíce za dva roky

Německý maloobchodní řetězec Aldi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý maloobchodní řetězec Aldi. | foto: Shutterstock

BERLÍN Spotřebitelské ceny v Německu se v říjnu podle údajů harmonizovaných s metodikou EU zvýšily ve srovnání s loňskem o 0,7 procenta, tedy nejprudším tempem za dva roky. Proti předchozímu měsíci pak vzrostly o 0,2 procenta. Uvedl to německý statistický úřad.

Pro Čechy, kteří hlavně v příhraničních oblastech jezdí do Německa nakupovat, to může znamenat, že sáhnou hlouběji do peněženek.

Podle německé metodiky výpočtu se tamní spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 0,8 procenta. K růstu přispěly například ceny alkoholických nápojů a tabáku, které vzrostly o 2,2 procenta.

Německo je největší ekonomikou v eurozóně. Podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat z konce minulého měsíce zrychlilo meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích eura v říjnu na 0,5 procenta ze zářijových 0,4 procenta.

Cílem Evropské centrální banky (ECB) je, aby se meziroční tempo růstu spotřebitelských cen pohybovalo těsně pod dvěma procenty. ECB v posledních letech výrazně uvolňuje měnovou politiku, mimo jiné i proto, aby podpořila inflaci. Zavedla například záporné depozitní sazby a spustila nákupy vládních dluhopisů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz