9. dubna 2008 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dreamliner má další zpoždění

CHICAGO/PRAHA  Americký letecký výrobce Boeing se dnes chystá vypustit do světa další špatnou zprávu. Neuvítají ji zejména ti, kteří čekají na uvedení nového letadla 787 Dreamliner na trh. Podle očekávání investorů a analytiků leteckého průmyslu totiž Boeing oznámí další, v pořadí již třetí, zpoždění prvního letu stroje.

Vlivem opožděných dodávek různých komponentů a také konstrukčních úprav by se nové odložení mělo pohybovat v časovém horizontu šesti až devíti měsíců.

Oproti původnímu plánu, který počítal s dodáním prvních Dreamlinerů leteckým společnostem již v průběhu května, by se tedy celkové zpoždění vyšplhalo na 14 měsíců. Boeing se tak dostává do podobných problémů, kterým čelil před nedávnem konkurenční Airbus se svým obřím letadlem A380.

„Nyní bude důležité, aby Boeing představil realistický harmonogram uvedení Dreamlineru na trh, který také dodrží. Z hlediska další důvěryhodnosti firmy to bude klíčové,“ uvedl pro list Seattle Post-Intelligencer analytik společnosti Bernstein Research Douglas Harned.

Vedení Boeingu již dříve přiznalo, že firma nebude schopna dodat leteckým společnostem do konce příštího roku 109 letounů 787 Dreamliner, k čemuž se v minulosti zavázala. Zítra by měl prezident Boeingu pro oblast komerčních letadel Scott Carson oznámit i nový harmonogram dodávek.

Všeobecně se očekává, že Boeing nebude do konce roku 2009 schopen dodat ani padesátku nových Dreamlinerů. O letadlo je přitom mezi aerolinkami značný zájem. Jedním z důvodů je i skutečnost, že konstrukce trupu Dreamlineru, ve které budou namísto aluminia převládat karbonová vlákna, přispěje ke snížení spotřeby paliva až o 20 procent. Při stávajících rostoucích cenách ropy se jedná o významnou přednost letadla.

Oznámení o dalším zpoždění pravděpodobně Boeingu zákazníky k Airbusu neodvede. Vývoj jeho modelu A350, přímého konkurenta Dreamlineru, má totiž také problémy a v dohledné době se neobjeví.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!