Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dřinu na zahradě nechte robotům. Dnes už nevypadají jako vozítka na Mars

Robotická sekačka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotická sekačka. | foto: Shutterstock

PRAHA Robotická sekačka – ještě nedávno luxusní zboží, které připomínalo sci-fi filmy. Dnes zájem o tyto stroje strmě roste. Stále více lidí dává přednost užívání si pohody na zahradě před úmorným sekáním trávníku.

Strávit skoro každý víkend dvě i více hodin sekáním trávy se nechce úplně každému. I když to pro něko ho může být příjemný relax, většina z nás dá raději přednost příjemnému posezení s přáteli či rodinou než plahočení se za sekačkou.

I proto zaznamenali prodejci zahradní techniky vloni i letos skutečně masivní zvýšení poptávky po robotických sekačkách. Zařízeních, která dokážou pravidelně posekat zahradu, aniž byste se museli starat o něco více než jen pravidelný servis. Není to lákavé?

Co je robotická sekačka.

Robotické sekačky nejsou na trhu úplnou novinkou, hlavní výrobci je nabízejí již několik let. Ta skutečná revoluce ale právě přichází. Napomohl k tomu především překotný rozvoj technologií.

Dnešní robotické sekačky už dávno nevypadají jako vozítka pro expedice na Mars. Koupit si můžete designově velmi vydařené stroje, které ale navíc disponují dostatečným výkonem elektromotoru pohánějícího kolečka i samotný žací nůž, stejně jako kapacitou akumulátorů, které je napájí.

S jejich pomocí může potom tahle sekačka jezdit po zahradě zcela autonomně, jakmile ji jednou nastavíte, celou sezonu se vlastně nemusíte o nic starat. Přesto, kdykoli přijdete na zahradu, na vás bude čekat nádherně střižený trávník.

Pochopitelně, druhým důležitým faktorem, který k rostoucí popularitě robotických sekaček napomáhá, jsou klesající ceny. Ještě před dvěma či třemi roky začínaly ceny těchto zařízení nad hranicí 50 tisíc korun, takže pořídit si jej na zahradu nemohl opravdu každý.

Ale dnes už je vše jinak, nejlevnější modely prodávané v hobby marketech již klesly pod cenu 20 tisíc korun. Přitom jde o poměrně slušně výkonné stroje, které pro základní použití, třeba na menší zahrádce u řadového domku někde na kraji města, bohatě postačí.

Samozřejmě platí, že čím větší a komplikovanější máte pozemek, tím bude potřeba sáhnout do rodinné kasy hlouběji. Nejdražší modely v současné nabídce mohou překračovat i sto tisíc korun. Nicméně, to už jsou roboty určené spíše pro profesionální použití na velmi rozlehlých pozemcích.

Speciál věnovaný robotickým pomocníkům na zahradu čtěte ve čtvrtečních LN.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...