14. března 2009 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Drogový miliardář 'celebritou'

Joaquín Guzmán, který je znám též pod přezdívkou Prcek, se objevil v žebříčku nejbohatších lidí světa.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joaquín Guzmán, který je znám též pod přezdívkou Prcek, se objevil v žebříčku nejbohatších lidí světa. | foto: www.vanguardia.com

MEXICO CITY V žebříčku nejbohatších lidí světa se objevil mexický drogový král Joaquín Guzmán, známý též pod přezdívkou Prcek. Mexiko protestuje.

Nebývalou kritiku si včera vysloužil prestižní americký časopis Forbes od mexického prezidenta Felipeho Calderona. Terčem kritiky se stal v tomto týdnu zveřejněný žebříček nejbohatších lidí světa, konkrétně pak zařazení mexického drogového bosse Joaquína Guzmána mezi světové boháče. „Časopisy nejenže lžou o situaci v Mexiku, ale nyní už i vychvalují zločince,“ rozčiloval se Calderon.

Čtyřiapadesátiletý Guzmán je nejhledanějším zločincem Mexika a v žebříčku se spolu s desítkami dalších boháčů z celého světa umístil na 701. místě. Forbes odhadl hodnotu jeho majetku na jednu miliardu dolarů. Redaktoři časopisu přiznali, že výši Guzmánova majetku odvodili od podílu jeho organizace na celkovém objemu drog, které proudí do USA z Mexika. Mexické a kolumbijské drogové kartely loni do USA dovezly kokain v hodnotě 18–39 miliard dolarů. Dvacet procent kokainových vývozů z Mexika kontroluje právě Guzmán.

Odměna za „El Chapa“?
Pět milionů dolarů Guzmánova organizace Sinloa pašuje drogy přes americko-mexickou hranici skrz důmyslnou síť tunelů. V roce 1993 zadrželi celníci v americkém vnitrozemí 7,3 tuny kokainu pašovaného v konzervách s chilli paprikami. Guzmán, který měří pouhých 155 centimetrů a od jehož výšky je odvozena i jeho přezdívka El Chapo (Prcek), byl zadržen v červnu téhož roku v Guatemale a následně předán do mexického vězení.

Odtud však v roce 2001 uprchl v prádelním voze poté, co uplatil devět desítek strážců, a od té doby je na útěku.

Na útěku hostil celou restauraci
O „Prckovo“ opětovné zatčení se opakovaně pokoušely mexické i americké bezpečnostní síly. V listopadu 2004 například 200členné americké komando přepadlo Guzmánův ranč v Sierra Madre půl hodiny poté, co byl z tohoto místa zaznamenán Guzmánův telefonický hovor. Přesto se však drogového krále dopadnout nepodařilo. V prosinci pak Američané vypsali za informace vedoucí ke Guzmánovu zatčení pět milionů dolarů.
 
Zadržet se ale Guzmána doposud nepovedlo, přestože se údajně několikrát objevil na veřejnosti. V roce 2005 například Guzmán s početnou ochrankou dorazil do restaurace v Nuevo Laredo. Když se posadil, zabavili jeho muži veškeré mobilní telefony zhruba čtyřiceti hostům a obsluhujícímu personálu a vyzvali je ke klidu. Při opouštění restaurace pohodil na stůl hrst stodolarových bankovek a vyzval hosty, aby si objednali jídlo a pití na jeho účet. Podobná scéna se prý opakovala i o dva roky později v restauraci v mexickém Culiacánu.
 
Obchodník s narkotiky se na útěku stačil i oženit. Přestože mexické bezpečnostní složky o plánované svatbě věděly, početná armáda Guzmánových ochránců je od pokusu o zatčení drogového bosse odradila.
 
Po útěku z vězení „Prcek“ válčí o moc s konkurenčními klany pašeráků. Tento boj si jen za loňský rok vyžádal 1600 obětí. Guzmán je proto v Mexiku považován za nepřítele číslo 1. Jeho zařazení na prestižní list miliardářů kritizoval i mexický generální prokurátor Eduardo Medina Mora.
 
Guzmán ale není prvním pašerákem drog, který se objevil v tomto seznamu nejbohatších lidí. Časopis uvedl v roce 1989 jako 7. nejbohatšího muže světa kolumbijského narkobarona Pabla Escobara, který byl v roce 1993 zabit při potyčce s ozbrojenými složkami.