18. října 2013 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Drůbeží řízky z Teska a Globusu byly plné vody, obchodům hrozí pokuta

Tesco řízky obsahovaly nadlimitní množství vody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco řízky obsahovaly nadlimitní množství vody. | foto: SZPI

BRNO Krůtí prsní řízek značky Tesco v sobě obsahoval víc vody, než povoluje zákon. Stejný problém měly i kuřecí prsní řízky z prodejen Globus. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce při plošné kontrole jakosti a bezpečnosti masných výrobků, kterou nařídil ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman.

Konkrétně šlo o TESCO Krůtí prsní řízek, spodní filet v půlkilogramovém balení a o kuřecí prsní řízky bez kůže a kostí o hmotnosti 0,76 kilogramu s datem výroby 30. září, které prodával Globus. Inspekce zakázala dotčené šarže uvádět do oběhu. Inspektoři při analýze měří poměr vody a bílkoviny.

Vysoký obsah vody obsahovaly také kuřecí řízky z prodejny Globus.

Vysoký obsah vody obsahovaly také kuřecí řízky z prodejny Globus.

SZPI při kontrolách také zjistila klamavě označenou drůbeží paštiku v balení 130 gramů značky Vitae d´Oro s datem trvanlivosti do 21. května 2015. Distributorem a prodejcem paštiky v Česku je Kaufland a zemí původu je Polsko.

Paštika Kauflandu neobsahovala maso ani ze třetiny.

Paštika Kauflandu neobsahovala maso ani ze třetiny.

Drůbežího masa mělo být v paštice 50 procent, ve skutečnosti to bylo jen 29 procent. Ve středu už inspekce informovala o stejném prohřešku u jiné šarže téže paštiky. Vzhledem ke klamavému označení na obale ji zakázala uvádět do oběhu. Inspekce zahájila s kontrolovanými subjekty správní řízení o uložení sankce.

Lidovky.cz, ČTK