21. září 2007 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchodci dostanou přidáno tři stovky

Důchodcům by měly penze vzrůst v příštím roce o necelá čtyři procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodcům by měly penze vzrůst v příštím roce o necelá čtyři procenta. | foto: Lidové noviny

PRAHA V průměru o 346 korun by se měli v příštím roce zvednout penze. Vládě návrh na zvýšení důchodů předkládá ministr práce Petr Nečas. Kabinet by o návrhu měl jednat v pondělí. Podle opozice a odborů je navrhované zvýšení příliš nízké. Nestačí prý ani dorovnat dopady reforem.

Ministr Nečas naproti tomu tvrdí, že penzistům zhoršení životní úrovně nehrozí. Podle Nečase reálná hodnota důchodu dosáhne v příštím roce 108,2 procenta reálné hodnoty penze v roce 1989 a bude odpovídat víc než 40 procentům průměrné mzdy. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha se penze po plánovaném zvýšení naopak dostane pod 40 procent.

Přidání označil předák za směšné. "Zvýšení nemůže pokrýt skokový nárůst výdajů, které způsobí vyšší DPH," řekl Štěch. Dodal, že senioři nakupují převážně zboží se sníženou daňovou sazbou, proto na svých peněženkách
reformu víc poznají.

Nečas: snížení životní úrovně nehrozí
Podle Nečase bude ale přidání 130 korun k pevné části penze vyšší, než by měly být předpokládané výdaje spojené s růstem cen kvůli vyšší DPH. Podle propočtů ministerstva by senior měl kvůli daňovým změnám vydat měsíčně asi
o 115 korun víc.

Podle odborářů ale výpočet nezohledňuje další výdaje, jako jsou například zaváděné poplatky u lékaře. Také někteří analytici odhadují růst výdajů důchodců zhruba na šest procent, a to bez zdravotnických poplatků. Se zdražením energií, ekologickými daněmi a dalšími změnami by prý plánované zvýšení o 346 korun mohlo výdaje dorovnat. 

Důchod se skládá ze dvou částí - pevné a procentní. Pevná část je pro všechny stejná. Od ledna by se měla zvednout z 1570 na 1700 korun. Procentní výměra se vypočítává podle výdělků a odvodů člověka. Zvýšit by se měla v průměru o tři procenta. Přidávat by se mělo stejně staro- i novodůchodcům, tedy lidem, kteří šli do penze buď před koncem roku 1995, nebo po něm. O tři procenta by se měly zvednout i příplatky k důchodům pro odbojáře a vězně komunismu.

Zvýšení penzí přijde státní pokladnu na 11,66 miliardy korun. Na důchody by podle navrhovaného rozpočtu, který schválila vláda, mělo putovat celkem 297,9 miliardy korun. Tato suma nepřipadá jen na penze starobní, ale také na invalidní a pozůstalostní.

čtk, Lidovky