2. prosince 2011 21:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchodci zaplatí za vlaky víc. Kalousek zrušil slevy

Nová lokomotiva Škoda 109e poprvé táhne osobní vlak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová lokomotiva Škoda 109e poprvé táhne osobní vlak. | foto: AMI Comunication

PRAHA Ministerstvo financí zrušilo s platností od 1. ledna dopravcům povinnost, aby důchodcům poskytovali padesátiprocentní slevu na jízdné.

Cenový výměr, který seniorům slevy ruší, podepsal ministr financí Miroslav Kalousek tento týden, píše server iHNed.cz. Podle něj dopravci zatím nevědí, jak zareagují, jízdné pro důchodce na železnici by mohlo prudce podražit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem ke snížení objemu prostředků ve státním rozpočtu určených na kompenzace nařízených slev, byly slevy omezeny pouze na děti, žáky, studenty a osoby držitele průkazů ZTP a ZTP/P a rodiče navštěvující dětí v ústavech," potvrdil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Uvažovali jsme, že by se slevy na jízdné úplně zrušily, ale nakonec došlo k dohodě, že to bude jen u důchodců, dodal mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Ministerstvo dopravy zaplatilo loni na kompenzacích za státem nařízené slevy 195 milionů korun. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského budou muset dráhy ceník předělat, zatím ale neví jak. Je prý pravděpodobné, že zruší důchodcovské zvýhodnění ne hned od počátku roku, ale později. "Jsme schopni vydat interní opatření, že měsíc bude jízdné ještě podle stávajících pravidel a změna bude k 1. únoru," řekl serveru mluvčí.

Stát ušetří jen 5 milionů

Není tak zatím ani jasné, jak se změny odrazí v dalších nabídkách pro seniory. Stát také současně přestane drahám uvedené slevy kompenzovat - tedy doplácet rozdíl mezi sníženým a plným jízdným. Ušetří tak ale jen zhruba pět milionů korun, tolik alespoň na kompenzacích polovičního jízdného pro důchodce doplácel.

Proti způsobu, jakým stát ruší poskytování slev pro důchodce, ale protestuje jeho konkurent Student Agency. Vadí mu, že ministerstvo dopravy a kraje budou dál posílat drahám stejný balík dotací. Zrušením zvýhodnění důchodců si tak prý dráhy zvýší tržby.

Ministr financí Miroslav Kalousek


"Stát a kraje musí o příslušnou částku ponížit také dotace, které platí Českým drahám na rychlíky a osobní vlaky, a jejichž součástí je i proplácení slev pro seniory. Nelze vytvořit nerovné podmínky tím, že na nedotovaných linkách stát přestane tyto slevy proplácet a zároveň tyto peníze ponechá státnímu dopravci jako součást dotací, které mu platí a tím ho finančně zvýhodní," řekl serveru mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Ministerstvo dopravy tuto argumentaci odmítá. "Ty peníze jsou na určitý počet vlakokilometrů. Jestli vozíte důchodce nebo někoho jiného, je jedno," poznamenal Novák.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.