22. září 2009 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchodcům na výletech 'zdarma' nedají najíst, dokud něco nekoupí

Prodejci občas lidem dokonce vypnou mobily a nedají jim najíst a napít, dokud si něco nekoupí. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejci občas lidem dokonce vypnou mobily a nedají jim najíst a napít, dokud si něco nekoupí. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LIBEREC Inspekce uložila pokutu liberecké firmě, která se při předváděcích prodejních akcích opakovaně dopouštěla nekalých obchodních praktik. Zákazníky klamala a nabízela jim něco, co nebyla pravda. K podobným trikům se přitom podle zástupkyně ČOI uchylují i některé další firmy nebo jejich zástupci s vlastním živnostenským oprávněním.

"Půlmilionová pokuta ještě není pravomocná, potrestaná firma se odvolala na naše ústřední ředitelství," dodala zástupkyně ředitele ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj Marcela Kohoutková. Inspektorům se podařilo proniknout na některé akce, kam firmy lákají především seniory. Obchodní zástupci je při prodeji zboží často oklamou a senioři kromě jiného podepíšou něco úplně jiného, než si myslí.

Místo dárku musí zaplatit tučný účet

"Obchodní zástupci položí před zákazníky smlouvy o nákupu zboží a namlouvají jim, že podepisují jenom přijetí dárků nebo výher. Hlavně starší lidé si drobný text na smlouvách pořádně nepřečtou, nebo ho bez brýlí dobře nevidí. A tak si bohužel objednají si zboží, které ani nechtěli," vysvětlila Kohoutková.

Obchodní zástupci dokážou seniory poplést. Zmatení starší lidé pak mimo jiné podepíšou smlouvu, podle níž prodejce požádali, aby je navštívili doma. Pak nemohou smlouvu zrušit do 14 dnů, jak je obvyklé, a musí si koupit výrobek za mnohonásobně vyšší cenu, než za jakou se prodává v obchodech. Prodejci nabízejí při akcích nejčastěji deky, domácí spotřebiče, parní čističe na podlahy, nádobí a masážní a relaxační pomůcky.

Místo výletu na hrad zabavený mobil a splátky na celý život

V kupních smlouvách, předkládaných na akcích, chybějí často důležité povinné údaje. Mnohdy lidé nevědí, jakou konečnou cenu zaplatí. Něco hradí hotově přímo na akci a zbytek ve splátkách. Ve smlouvách však schází počet splátek a jejich celková výše.

Některé firmy vábí seniory na akce spojené s výlety na hrady a zámky a s obědy zadarmo. Jak ale vyplývá ze zkušeností inspektorů, někdy autobusy na památky ani nedojedou. Zákazníky vyloží v sále někde v odlehlé vesnici. Prodejci občas lidem dokonce vypnou mobily a nedají jim najíst a napít, dokud si něco nekoupí.

Seniory si obchodníci najdou i doma

Obchodní zástupci dokážou na předváděcích akcích rozdělit manžele, pokud vidí, jak jeden z nich o nákupu uvažuje a druhý s ním váhá. Ovládají řadu dalších úskoků na zmatení zákazníků. Požadují od nich rovněž občanské průkazy i s adresami. Pokud senioři po poradě se svými dětmi od smlouvy odstoupí, vydávají se prodejci mnohdy za nimi domů a přesvědčují je, ať si zboží znovu koupí. "Senioři nechtějí o nekalých obchodních praktikách většinou svědčit. Bojí se, aby za nimi obchodní zástupci nepřišli, když znají jejich adresu," konstatovala Kohoutková.

Firmám hrozí pokuty do 50 milionů korun, někdy se ale brání, že za najaté obchodní zástupce s vlastním živnostenským oprávněním neodpovídají.

ČTK, Lidovky.cz