4. března 2011 13:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchodová reforma je slepenec. Není to pravda, brání se vláda

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a premiér Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a premiér Petr Nečas. | foto: ČTK

Diskuze o důchodové reformě probíhá již léta, teď je čas ji začít uskutečňovat, jinak ohrozíme budoucí důchody. Technickým detailům předcházelo politické zadání, brání se vláda Klausově kritice důchodové reformy.

"Plán reformy penzí je výsledkem letité diskuse, není čas se změnou otálet," řekl premiér Petr Nečas (ODS). K premiérovi se přidal i ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. "Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," řekl.

PSALI JSME

Prezidentovým slovům o nedostatečné diskuzi oponoval i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS. "Debata probíhá již od roku 2004, kdy začala fungovat Bezděkova komise. Po sedmi letech diskuzí máme šanci důchodovou reformu šanci prosadit," sdělil novinářům.

Podle Kocourka každý rok odkladu znamená ohrožení budoucích důchodů. Ministrovi se nelíbí ani Klausova slova o absenci politického zadání reformy. "Nesouhlasíme, že šlo pouze o diskuzi o technických detailech, té naopak předcházelo politické zadání," oponoval hlavě státu.

Proti prezidentově kritice se ohradil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. "Závěry projednala i Národní ekonomická rada vlády. Počet podkladů a analýz byl skutečně dostatečný," upozornil.

Na Klausovu stranu se však kloní i ekonomové. "Dnešní návrh reformy penzí je bez dalších detailů málo ambiciózní a současně drahý. Stát prostřednictvím sjednocené DPH chce vybrat od lidí podstatně víc peněz než potřebuje," řekl Lidovkám.cz hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Marta Šichtařová z Next finance si myslí, že prezident úskalí reformy přesně pojmenoval. "Je pravda, že stávající podoba návrhu reformy je slepencem sice detailních, ale zato málo koncepčních jednotlivých návrhů. Je pravda, že kolem reformy se vyrojila řada mýtů a polopravd mystifikujících veřejnost," řekla.

Klaus vládní návrh důchodové reformy kritizoval kvůli přílišnému uspěchání a nedostatečnému vysvětlení veřejnosti. Prezidentovi navíc vadí, že místo komplexního návrhu vláda předložila nespojené stranické návrhy.