Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchodová reforma je slepenec. Není to pravda, brání se vláda

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a premiér Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a premiér Petr Nečas. | foto: ČTK

Diskuze o důchodové reformě probíhá již léta, teď je čas ji začít uskutečňovat, jinak ohrozíme budoucí důchody. Technickým detailům předcházelo politické zadání, brání se vláda Klausově kritice důchodové reformy.

"Plán reformy penzí je výsledkem letité diskuse, není čas se změnou otálet," řekl premiér Petr Nečas (ODS). K premiérovi se přidal i ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. "Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," řekl.

PSALI JSME

Prezidentovým slovům o nedostatečné diskuzi oponoval i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS. "Debata probíhá již od roku 2004, kdy začala fungovat Bezděkova komise. Po sedmi letech diskuzí máme šanci důchodovou reformu šanci prosadit," sdělil novinářům.

Podle Kocourka každý rok odkladu znamená ohrožení budoucích důchodů. Ministrovi se nelíbí ani Klausova slova o absenci politického zadání reformy. "Nesouhlasíme, že šlo pouze o diskuzi o technických detailech, té naopak předcházelo politické zadání," oponoval hlavě státu.

Proti prezidentově kritice se ohradil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. "Závěry projednala i Národní ekonomická rada vlády. Počet podkladů a analýz byl skutečně dostatečný," upozornil.

Na Klausovu stranu se však kloní i ekonomové. "Dnešní návrh reformy penzí je bez dalších detailů málo ambiciózní a současně drahý. Stát prostřednictvím sjednocené DPH chce vybrat od lidí podstatně víc peněz než potřebuje," řekl Lidovkám.cz hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Marta Šichtařová z Next finance si myslí, že prezident úskalí reformy přesně pojmenoval. "Je pravda, že stávající podoba návrhu reformy je slepencem sice detailních, ale zato málo koncepčních jednotlivých návrhů. Je pravda, že kolem reformy se vyrojila řada mýtů a polopravd mystifikujících veřejnost," řekla.

Klaus vládní návrh důchodové reformy kritizoval kvůli přílišnému uspěchání a nedostatečnému vysvětlení veřejnosti. Prezidentovi navíc vadí, že místo komplexního návrhu vláda předložila nespojené stranické návrhy.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.