27. listopadu 2010 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchody nestačí pokrýt ani základní potřeby, říkají penzisté

Důchodový systém se hroutí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodový systém se hroutí | foto: Shutterstock

PRAHA Většina občanů si myslí, že starobní důchody v Česku nejsou přiměřené a neumožňují dostatečně pokrýt základní potřeby důchodců. Většina rovněž míní, že současný systém důchodového zabezpečení neumožňuje lidem strávit důstojné stáří.

Kritiků těchto tří oblastí je však nyní v porovnání s rokem 2008 zhruba o deset procent méně, zjistil listopadový průzkum agentury STEM.

Za přiměřené nepovažuje aktuální starobní důchody 71 procent lidí. Stejný podíl občanů se domnívá, že současný systém důchodového zabezpečení neumožňuje strávit lidem důstojné stáří. Dále z průzkumu vyplývá, že 61 procent lidí si myslí, že průměrný starobní důchod nestačí pokrýt základní potřeby důchodců.

Ještě kritičtější jsou sami důchodci: 83 procent z nich považuje důchody za nepřiměřené, 80 procent je přesvědčeno, že současný systém nepřináší důstojné stáří, a 73 procent tvrdí, že průměrný důchod není dostatečný na pokrytí základních potřeb starých lidí. Míra kritiky roste s věkem lidí.

Nejméně kritičtí jsou lidé do 30 let. Počet kritiků stoupá mezi lidmi ve věku 45 až 59 let a nejvýrazněji jsou zastoupeni ve věkové kategorii nad 60 let.

Z dlouhodobého hlediska se podle STEM ukazuje, že do roku 2002 byly názory na starobní důchody a systém důchodového zabezpečení poměrně stabilní, přičemž v nich mírně převažovaly kritické postoje. Kritika se začala vyhrocovat po roce 2003 a vrcholu dosáhla v květnu 2008. Pak začala klesat. Průzkum STEM se uskutečnil ve dnech 1. až 8. listopadu. Bylo při něm dotázáno 1255 občanů starších 18 let.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!