Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchodci si nepolepší, vláda totiž zvýší DPH

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek vystoupili na tiskové konferenci po poradě ekonomických ministrů vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek vystoupili na tiskové konferenci po poradě ekonomických ministrů vlády. | foto: ČTK

PRAHA Důchody by sice příštím roce měly vzrůst o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace, ale daň z příjmu fyzických osob by mohla od roku 2013 stoupnout na 16 procent ze superhrubé mzdy.

Nyní je 15 procent. Shodla se na tom čtvrteční porada ekonomických ministrů, řekl to po jednání ministr financí Miroslav Kalousek. DPH by se mohla od příštího roku zvýšit na 15 a 21 procent a daňové paušály živnostníků by měly zůstat na stávajících hodnotách ovšem s omezením na využití daňové slevy a bonusu, ministři s na tom ale podle ministra financí Miroslava Kalouseka na dnešním jednání nedohodli.

Podoba valorizace důchodů pro rok 2013 byla jedním ze základních momentů, kde se dosud vládní strany lišily v pohledu na připravovaná opatření, která mají zajistit v příštích letech dodržení stanoveného schodku rozpočtu i při nižším výkonu ekonomiky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ministři podle Kalouska nechtějí rušit konstrukci jedné daně z příjmů fyzických osob, lidé s příjmy nad stropem pro odvody na zdravotní a sociální pojištění by ale z částky nad stropem platili určité procento jako "solidární přípěvek". Výši tohoto příspěvku budou muset ještě jeho úředníci vypočítat. Kalousek také řekl, že takový příspěvek i otázka důchodů je dočasné, na tři roky ohraničené opatření.

V roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá ministerstvo se schodkem rozpočtu 100 miliard korun Vláda plánuje reagovat dvěma "robustními opatřeními", kromě dnes v zásadě dohodnutého snížení valorizační rovnice je to také pohyb daně z přidané hodnoty o procento nahoru v obou sazbách, tedy 15 a 21 procent při zachování výdajových paušálů s omezením na uplatnění daňové slevy a bonusu.

Čtěte více k tématu:

"Třetinu mezd a třetinu inflace nikdo tady nezpochybňuje, ale je to porada ekonomických ministrů, nikoliv K9," poznamenal ke změně podoby valorizace ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Dosud se počítalo s valorizací o třetinu růstu mezd a celou inflaci. Ministerstvo financí však před časem představilo podklady pro jednání ministrů v nichž zmiňovalo i úplné zmrazení důchodů.

Zvýšení daně z příjmů z 15 na 16 procent

V případě daně z příjmu nechtějí ekonomičtí ministři zavádět dvě sazby daně. "Nechceme zrušit tu konstrukci jedné sazby," uvedl ministr. Majetní ovšem budou podle něj platit z příjmu nad strop sociálního a zdravotního pojištění určité procento jako solidární příspěvek. Jeho výše ještě nebyla podle Kalouska dohodnuta. Stropy na sociální a zdravotní pojištění činí zhruba 100 000 korun měsíčně.

Výše výdajových paušálů zůstane podle ministra stejná. "Nicméně, kdo bude uplatňovat paušály, nemůže uplatňovat ani slevy na dani, ani daňové bonusy. Pokud bude chtít živnostník uplatnit paušály a bonusy, bude muset účtovat. Bude zde jasný výběr a omezí to zneužívání paušálů," uvedl Kalousek.

PŘEČTĚTE SI:


Zároveň živnostníci s nárokem na výdajový paušál ve výši 40 procent budou v jeho využití omezeni výší obratu, na které se vláda dohodne prý později.

Kalousek uvedl, že nyní bude muset dohodnuté návrhy zpracovat. "Zcela určitě se ještě nad návrhy sejde porada ekonomických ministrů, a když to odsouhlasí, tak předložím návrh do vlády," uvedl ministr.

Poslední slovo bude mít koalice

I premiér Petr Nečas (ODS) dosud zdůrazňoval, že definitivní slovo v podobě úsporných opatření pro roky 2013 a 2014 bude muset mít jednání špiček vládní koalice. Dohodu nad podobou vládních kroků však chtěl mít, i vzhledem k situaci v parlamentu, hotovou do konce března.

Vláda už odsouhlasila úspory skoro 24 miliard v rozpočtových kapitolách ministerstev pro letošní rok. V souvislosti s tím z vlády odešel ministr školství Josef Dobeš (VV), který se škrty ve svém resortu nesouhlasil.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!