9. března 2007 8:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchody škrtání mine

PRAHA Mají-li se státní finance vzpamatovat, musí vláda začít výrazně spořit. Toto jednoznačné poselství přinesl na vládu ministr financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL. Přestože žádný z resortů povahu úspor neupřesnil, podle oslovených politiků a analytiků je již teď jisté, že největší škrty proběhnou v rámci sociálních dávek.

Jak toho dosáhnout včera částečně naznačil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Musí se zrušit současná automatizační schémata, díky kterým sociální výdaje nabobtnaly na sedmdesát miliard,“ uvedl.

Současně sdělil, že další cestou k úsporám bude zmrazení nebo změna systému valorizace, tedy automatického navyšování sociálních dávek. To by se ale podle ministra nemělo týkat starobních důchodů.  Nečas také kritizoval dávky, které před loňskými volbami prosadila vláda sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka. To bylo mimo jiné takzvané pastelkovné nebo zásadní zvýšení rodičovských přípěvků a porodného. I ostatní oslovení politici a odborníci se shodují, že žádoucí je navrácení výše sociálních příspěvků zhruba na úroveň roku 2005. „Ušetřit se ale dá prakticky ve všech rozpočtových kapitolách od Sněmovny přes všechna jednotlivá ministerstva,“ doplnil liberální ekonom blízký ODS Miroslav Ševčík. Podle něj by tak vláda mohla ročně uspořit na čtyřicet miliard korun.

 Na čem se také zástupci vládní koalice i ekonomové shodnou, je nutnost větší adresnosti sociálních dávek. Příspěvky by tak neměly být vydávány plošně, ale měly by se dostat pouze k lidem, kteří je potřebují. Podle Ševčíka by tak odpadla absurdní situace, kdy na tisícikorunové „pastelkovné“ mají nárok i rodiny se stotisícovým příjmem.

Návrhy vládní koalice včera tvrdě zkritizoval předchůdce Nečase v resortu práce a sociálních věcí, sociální demokrat Zdeněk Škromach. K němu se přidal i Bohuslav Sobotka, který připomněl, že jak Kalousek, tak i Nečas kdysi pro zvýšení dávek v parlamentu hlasovali. Plány vlády jsou podle něj také porušením volebního slibu ODS, že dojdeli ke zkrácení rodičovské dovolené, zvýší se výše příspěvků.

Pro ČSSD jsou přijatelné pouze takové úspory, které nezasáhnou peněženky chudších lidí. „Já bych šetřil například v počtu státních zaměstnanců nebo v rozpočtu ministerstva obrany,“ sdělil LN Sobotka.   Ekonom a bývalý poradce ministra Tlustého Miroslav Zámečník k tomu dodává: „Zásadní bude především odčinit populistické kroky, které se udělaly před volbami v minulém roce.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!