30. srpna 2007 17:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchody vzrostou o 346 korun

Důchodcům by měly penze vzrůst v příštím roce o necelá čtyři procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodcům by měly penze vzrůst v příštím roce o necelá čtyři procenta. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr práce a sociálních věcí představil Petr Nečas představil návrh úpravy důchodů. Penzisté by si od příštího roku měli polepšit o 346 korun měsíčně. Růst o necelá čtyři procenta musí ještě posvětit vláda.

Průměrná výše starobních penzí stoupne na 9111 korun. Odbory i opozice ale tvrdí, že chystaný nárůst nebude seniorům dostatečně kompenzovat zvýšené náklady, které přinese vládní reforma veřejných financí.

Nečas s tím ale nesouhlasí, penzistům podle něj zhoršení životní úrovně nehrozí.

Procentní výměra každého důchodu, která se odvozuje od doby pojištění a dosažených výdělků, se má zvýšit o tři procenta. A to jak takzvaným novodůchodcům, kterým byla penze přiznána po 31. prosinci 1995, tak "starodůchodcům". Pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, se zvedá o 130 korun - z částky 1570 na 1700 korun. Tato částka se bude týkat i důchodů přiznaných po 31. prosinci letošního roku.

Přidání o 130 korun podle Nečase bude vyšší než předpokládané zvýšení cen související s daňovými změnami vyplývajícími z vládní reformy. Jeho úřad výdaje související s růstem DPH či ekologickou daní vyčíslil na zhruba 115 korun měsíčně na jednotlivce.

Opozice: Lidem reforma spíše uškodí
Sociální demokraté i odboráři ovšem argumentují tím, že lidem se zvýší životní náklady více, navíc přibudou i poplatky ve zdravotnictví. Také analytik HVB Bank Pavel Sobíšek očekává u důchodců příští rok nárůst výdajů o pět až šest procent, a to bez započtení poplatků pacientů.

Ve spotřebních výdajích důchodců mají podle něj proti průměrným domácnostem větší váhu
položky, u nichž lze předpokládat příští rok výraznější zvýšení cen v důsledku daňových změn (potraviny) či globálního růstu cen energií (výdaje na bydlení).
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz