20. listopadu 2008 13:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dukovany čeká modernizace

Jaderná elektrárna Dukovany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany | foto: ČTK

MORAVSKÝ KRUMLOV Modernizace Jaderné elektrárny Dukovany kvůli prodloužení jejího provozu bude stát 20 až 40 miliard korun. Vyplývá to z analýz firmy ČEZ. Na semináři o dukovanské elektrárně to řekl její ředitel Zdeněk Linhart. Modernizace prodlouží fungování elektrárny nejméně do roku 2035, tedy o 20 let po skončení její současné provozní životnosti.

Plán na modernizaci všech čtyř bloků elektrárny by mělo začátkem příštího roku schvalovat vedení ČEZ. V únoru ho chce společnost předložit státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.

Starší ze dvou českých atomových elektráren má zatím licenci do roku 2015 až 2017. Aby mohla fungovat dalších deset let poté, musí dostat od státu novou licenci. Ta se obnovuje každých deset let. Vedení elektrárny přitom počítá s provozem minimálně do roku 2035, možná i déle. Potom přichází v úvahu už jen výstavba nových bloků.

Jaderná elektrárna Dukovany loni dodala do sítě 13,907 miliardy kWh proudu, v tomto roce plánuje rekordních 14,2 miliardy kWh. V provozu pracuje přes 1000 lidí.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz