16. května 2013 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dušené 'ruské' hovězí je ve skutečnosti konina, zjistila inspekce

Test masa na přítomnost koniny.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Test masa na přítomnost koniny. | foto: Reuters

PRAHA V Česku je další potravina s nedeklarovanou koninou, tentokrát z Lotyšska. Přítomnost až 87 procent koňského masa byla nově zjištěna v různých výrobcích dušeného hovězího. Do Česka mělo být dovezeno 144 konzerv s falešným hovězím, většinou do prodejen s ruským zbožím.

Veterinární správa obdržela varování z Německa přes Národní kontaktní místo systému rychlého varování (RASFF).

Do Česka byly od června 2011 do letošního února dovezeny zásilky do firem Dalenka z Jablonce nad Nisou, Pashovka z Plzně, Radevic and co z Prahy 6, ZES SAAR z Prahy 1 a Glazov a Company z Prahy 2.

Maso můžete vrátit

Lidé, kteří si výrobek již koupili, ho mohou prodejci vrátit, zdravotních komplikací se však obávat nemusejí, výrobky nevykazují známky zdravotní závadnosti.

Výrobky se stahují z důvodu, že obsah koňského masa nebyl na etiketě uveden a výrobce není schopen doložit jeho původ.

Nedeklarovanou koninu obsahuje výrobek s názvem "Geschmortes Rindfleisch, Beef stewed, dušené hovězí" šarže L 126-3/A022313 a 67L/46-1/A022313, výrobcem konzerv je firma "SIA" Kuršu Zeme, distributorem v ČR SLCO GmbH & Co.

Státní veterinární správa podle mluvčího už požádala krajské veterinární správy pro Liberecký, Středočeský a Plzeňský kraj a Městskou veterinární správu v Praze o okamžité provedení šetření.

"To znamená došetřit dotyčné šarže a příjmové doklady, zásilky pozastavit, celkem by mělo jít o 144 konzerv, popřípadě uložit stažení, pokud již byly některé výrobky prodány," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Skandál s koninou

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz