Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Důvěra lidí v českou ekonomiku v dubnu klesla o rekordních 19,6 bodu. Důvodem je koronavirus

Česká koruna foto: Shutterstock

PRAHA - Důvěra v českou ekonomiku zaznamenala v dubnu největší pokles od začátku sledování Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Klesla o 19,6 bodu na 74,8 bodu. Pod osmdesátibodovou hranici spadl indikátor důvěry naposledy v březnu 2009, tedy v době vrcholící finanční krize. Důvěra v dubnu rekordně poklesla mezi podnikateli i spotřebiteli. Důvodem je strach z pandemie koronaviru, uvedli statistici.
  9:29aktualizováno  11:12

„Konjunkturální průzkumy potvrzují, že ekonomika zažívá v souvislosti s pandemií koronaviru a následnými opatřeními naprosto bezprecedentní šok a důvěra podnikatelů i spotřebitelů atakuje historicky nejnižší hodnoty. Bohužel, ani očekávání pro nejbližší měsíce nejsou příliš optimistická,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Důvěra mezi podnikateli klesla o 19,3 bodu na hodnotu 73,8 bodu, snížila se ve všech odvětvích. Ve službách je na úrovni 70,5 bodu, což je nejníže od počátku sledování. V průmyslu byla naposledy nižší v březnu 2009.

Končí zákaz volného pohybu, od pátku mohou lidé opět za hranice. Po návratu musí mít test, nebo jít do karantény

„Podnikatelé čelí obrovskému poklesu poptávky a ani z odpovědí na očekávaný vývoj v příštích třech měsících nevyplývá, že by se mohla v krátkodobém horizontu vrátit na úroveň před zavedením mimořádných opatření,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Například mezi podnikateli v průmyslu zhruba 45 procent dotázaných uvedlo, že hlavní překážkou růstu je nedostatečná poptávka. Ve stavebnictví si více než třetina podnikatelů stěžovala na nedostatek zaměstnanců, zhruba pětina pak na nízkou poptávku. Asi třetina podnikatelů ve službách uvedla jako největší bariéru růstu skupinu blíže nespecifikovaných překážek, podle komentářů se jednalo ve většině případů o mimořádná opatření v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu.

Roušky budeme podle Prymuly nosit nejméně do konce června. Otevírání škol se nezrychlí

Mezi spotřebiteli se důvěra snížila o 20,4 bodu na 80,1 bodu. Spotřebitelé tak ekonomickou situaci a její výhled hodnotili nejhůře od ledna 2013. „Mezi spotřebiteli rezonovaly ze všeho nejvíce obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, výrazně se však zvýšily i obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace a jejich vlastní finanční situace,“ dodal Obst.

Sběr dat za podnikatelskou část konjunkturálních průzkumů se konal v období od 1. do 17. dubna, za spotřebitelskou část od 1. do 16. dubna. „Vnímání aktuálního stavu a očekávání ze strany podnikatelů a spotřebitelů tak již v publikovaných datech v plné míře reflektují přijímaná opatření proti šíření koronaviru,“ uvedl ČSÚ.

Názory expertů

„Skokový propad důvěry v posledních dvou měsících je logický z podstaty koronakrize, která ekonomiku zasáhla plošně a velmi rychle, zatímco v průběhu tradičních krizí se situace zhoršuje více postupně,“ uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Je však podle něj pravděpodobné, že se indikátory skokově zlepší, až se situace začne vracet k normálu. Zřejmě již květnové indikátory budou opět vyznívat pozitivněji, jelikož se řada restriktivních opatření začala uvolňovat dodal.

Agentura Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled České spořitelny a Komerční banky na negativní

„Je pravděpodobné, ale nikoliv jisté, že ekonomická důvěra v tuto chvíli dosáhla svého dna,“ doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Opatření proti šíření epidemie se uvolňují a aktivita se zvyšuje. S poklesem strachu mezi lidmi by se podle něj měly zlepšovat i indikátory důvěry v ekonomiku. To by znamenalo obrat k růstu, ale z extrémně nízkých úrovní, podotkl.

Teprve během dubna obyvatelům ČR zjevně naplno došla závažnost situace a uvědomili si, že po odeznění zdravotních rizik budou čelit enormnímu riziku finančnímu a ekonomickému, míní analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Na firmy a podnikatele dolehla dubnová situace tíživěji. Důvěra v podnikatelské sféře se propadá z nižšího výchozího základu než důvěra spotřebitelů, navíc na ně bezprostředněji dolehlo nucené zavření řady obchod, restaurací a další omezení, dodal.

U průmyslu, který minima neatakoval, je vidět, že na něj restrikce v dubnu nedopadaly tak tvrdě, jako na služby, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. V každém případě jsou očekávání firem v tomto odvětví pro další měsíce velmi pesimistická co do výroby i zaměstnanosti a hlavním problémem je nedostatečná poptávka. A to je podle něj problém, s nímž se průmyslové podniky budou potýkat i po ukončení všech domácích restrikcí.

Zatímco v průmyslu je hlavním problémem poptávka, ve stavebnictví jsou to nedostatkoví zaměstnanci, připomněl Dufek. Toto odvětví závislé na zahraničních pracovnících se po uzavření hranic a dalších omezeních dostalo pod tlak, kdy sice práci má, ale nemá jí kdo vykonávat, poznamenal.

Ředitelka investiční platformy Bondster Jana Mücková se obává, že spotřebitelská (ne)důvěra bude významným faktorem prohloubení následující krize. Lidé se prostě ještě více budou bát a to zabrzdí ekonomické oživení. Navíc není jisté, zda se hospodářství naplno nastartuje po odeznění vládních opatření a větší jistotu zcela jistě nepřináší ani nesystematická podpora vlády směrem k podnikům, která je administrativně příliš náročná,“ uzavřela.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!