24. září 2013 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé začínají věřit české ekonomice

Podnikatelé (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 3,2 bodu a dostal se do kladných čísel na 1,2 bodu. Důvěra podnikatelů se meziměsíčně zvýšila ve všech odvětvích ekonomiky, zvýšila se i důvěra spotřebitelů.

Oznámil to Český statistický úřad. "Hodnoty ze září znamenají viditelné zlepšení, které prochází napříč odvětvími. Přesto ale není vyhráno, k obnovení ekonomického růstu a zlepšení celkové situace je ještě dlouhá cesta," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Proti září 2012 se souhrnný indikátor důvěry zvýšil o rovných pět bodů a celková důvěra podnikatelů o 2,4 bodu. Důvěra spotřebitelů poskočila o 15,5 bodu, ale stále zůstala hluboko v záporných číslech na -14,3 bodu.

Nejnižší důvěra je ve stavebnictví

V podnikatelském sektoru je nadále důvěra jednoznačně nejnižší ve stavebnictví. Ve srovnání se srpnem se sice indikátor zvýšil o 3,5 bodu, ale s hodnotou -48,5 bodu je stále o čtyři body níže než v září 2012. Meziročně rovněž klesla důvěra v obchodu a ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru. Celkový indikátor v podnikatelské sféře meziročně rostl díky zvýšení důvěry v průmyslu o 6,4 bodu.

Průmysl podle Kozuba reaguje hlavně na zlepšování poptávky v Česku i v zahraničí. "Nemalou měrou se na tom podílí Německo, které ukazuje, že by opět mělo být motorem Evropy," dodal.

ČTK, Lidovky.cz