14. dubna 2008 18:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dvě miliardy za ukončení exekuce

Logo O2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo O2 | foto: O2Reprofoto

PRAHA Telefónica O2 zaplatí T-mobile dvě miliardy korun. Důvod? Společnost chce prodávat nemovitosti, nedovoluje jí to ale exekuce, kterou na ni uvalil T-mobile kvůli vleklému sporu o propojovací poplatky. O2 sice peníze nyní zaplatilo, doufá ale, že se ji podstatná část vrátí. Firma zároveň podala ústavní stížnost na exekuční řád.

Ústavní stížnost má vést ke zrušení části exekučního řádu. Ten totiž soudu kvůli vymáhané pohledávce umožňuje obstavit majetek v mnohonásobně vyšší hodnotě, a to i poté, kdy exekutor vybere a postihne konkrétní část majetku. T-Mobile podle zástupců Telefóniky zneužil nedostatky v zákoně a navzdory skutečnosti, že o podstatě soudního sporu nebylo dosud rozhodnuto, a předčasně zahájil proti O2 exekuci.

Telefónica tak více než rok nemohla nakládat s majetkem nad rámec běžné obchodní činnosti. Exekuce tak loni zablokovala i chystaný prodej 300 nemovitostí v hodnotě kolem šesti miliard Kč. "Vlastní spor není uzavřen a bude dále pokračovat. Společnost chce být flexibilní v provádění celé řady obchodních transakcí. Proto jsme se rozhodli uhradit spornou částku a ukončit tak předčasnou exekuci, kterou T-Mobile vedl ve snaze poškodit naši společnost," uvedl člen představenstva firmy Jakub Chytil s tím, že pevně věří, že se firmě podstatná část uhrazené částky vrátí zpět.

Předchůdce Telefóniky SPT Telecom uzavřel v roce 1997 smlouvu o propojení se společností RadioMobil a její vznikající značkou mobilních telefonů Paegas, jejichž nástupcem je T-Mobile. Firmy si ale po určitou dobu stanovovaly propojovací poplatky odlišně. Zatímco RadioMobil počítal s cenou 6,50 Kč, Telecom jen tři Kč za minutu. ČTÚ pak dal při cenové kontrole za pravdu RadioMobilu a ten začal na Telecomu vymáhat dlužnou částku 898 milionů korun. Ta se po započtení úroků vyšplhala až k současným dvěma miliardám Kč.