26. března 2015 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

E-cigarety mezi kuřáky frčí. Loni za ně utratili skoro miliardu

Žena s elektronickou cigaretou - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s elektronickou cigaretou - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco prodeje klasických papírových cigaret klesají ročně o zhruba dvě procenta, výrobci a prodejci těch elektronických si na nezájem kuřáků stěžovat nemohou. Naopak. Odbyt jim vytrvale roste.

Podle údajů české Komory elektronického kouření vzrostl loni prodej e-cigaret (tedy jakéhosi hardwaru, do kterého si kuřáci pak dokupují jen náplně) o 7 tisíc kusů oproti roku 2013. 

Za rok se v celém byznysu, do kterého patří i prodej náplní – tzv. liquidů a náhradních dílů – , protočilo zhruba 980 milionů korun. Meziročně o 80 milionů více.

ČTĚTE TAKÉ:

„Vývoj prodeje e-cigaret se dostal za poslední roky na úroveň meziročního růstu ve vyspělých zemích, to je aktuálně o devět až 14 procent,“ uvádí komora ve své zprávě. 

Sdružuje největší výrobce, dovozce a prodejce elektronických cigaret v Česku. Je mezi nimi i společnost Ecoliquid, patřící údajně mezi čtyři největší výrobce náplní na světě, kteří ovládají dohromady 90 procent globálního trhu.

Ecoliquid produkuje milion náplní měsíčně, ale 99,5 procenta české produkce vyváží za hranice, vyrábí i značky pro jiné země. „Český trh je svým způsobem zvláštní. Lidé při výběru preferují na prvním místě cenu a až pak řeší kvalitu. V jiných zemích takovou zkušenost nemáme,“ komentuje podnikání spoluvlastník Ecoliquidu Bohdan Resler.

Byznys s e-cigaretami funguje v Česku už osm let a Česko patří ve světě k prvním zemím, kde se tento čínský vynález začal uplatňovat. V současnosti působí podle zjištění Komory elektronického kouření u nás zhruba tisícovka firem, které se prodejem e-cigaret a náplní zabývají.

E-cigarety zatím u nás nepodléhají žádné regulaci, což se může už od příštího roku změnit.

Miroslav Petr