15. dubna 2009 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

E.ON se pustil do cenové války s ČEZ

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Domácí energetická dvojka E.ON se podle dnešních Hospodářských novin pustila do cenového boje s kolosem ČEZ. Zákazníkům z řad domácností a malých podnikatelů nabídne pro příští rok o 20 procent levnější elektřinu než letos. Zákazníci ale musí na nabídku kývnout do konce května. ČEZ s podobným produktem přišel už dříve.

Odběratelé, kteří se rozhodnou odebírat elektřinu od společnosti ČEZ, ušetří v roce 2010 oproti současnému ceníku 15 procent. Společnost E.ON se tak rozhodla tuto nabídku přebít a nabízí slevu dvacet procent.

E.ON se tak podle deníku snaží zabránit možnému útěku zákazníků, letos totiž nabízí elektřinu dráž než jeho konkurenti. "Elektřinu jsme pořídili výhodněji, než jsme se původně domnívali," řekl HN předseda představenstva E.ON Energie Michal Šafář. "Čekáme, že nabídku využije zhruba deset procent klientů," dodal.

Jistota zlevněné energie, nebo risk, že se cena ještě sníží

Lidé si nyní mohou u obou dodavatelů vybrat, zda vsadí na "jistotu" nabízených nižších cen, nebo počkají do listopadu, kdy prodejci proudu ohlásí standardní ceníky. Až tehdy se ukáže, zda se sázka vyplatila nebo zda bude nakonec cena ještě nižší. Vše bude záležet na vývoji cen elektřiny na energetické burze.

Nabídka obou firem se týká jen takzvané silové elektřiny, pokles plateb bude nejspíš o něco nižší. Do celkové částky se totiž započítávají ještě regulované poplatky a ty nejspíš napřesrok porostou, píšou dnešní Hospodářské noviny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz