15. dubna 2009 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

E.ON trumfuje ČEZ, na pračku dá pětistovku

Poskytovatelé elektřiny se začínají trumfovat i v poskytování slev na nové spotřebiče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poskytovatelé elektřiny se začínají trumfovat i v poskytování slev na nové spotřebiče. | foto: Elektrowin

ČESKÉ BUDĚJOVICE Energetická společnost E.ON začne od poloviny května rozdávat příspěvek 500 korun na nákup nových, energeticky úsporných spotřebičů. Peníze mohou zákazníci firmy získat na nákup nové chladničky, mrazáku, pračky, sušičky, myčky nádobí nebo vestavné trouby, avšak jen značky Whirlpool. E.ON se tak pustil do otevřené války s ČEZ, který ode dneška vyplácí 1000 korun, ale jen po likvidaci starého spotřebiče.

Už dnes takzvané "bílé šrotovné" spustil největší český dodavatel elektřiny ČEZ. Na nákup nových domácích spotřebičů přispívá 1000 korun. Podmínkou je vrácení starého spotřebiče stejného druhu nebo potvrzení o jeho ekologické likvidaci.

Ředitel marketingu ČEZ Milan Mika dnes také řekl, že zákazníci ČEZ mohou slevu uplatnit pouze v 29 prodejnách Datart a 190 obchodech sítě Euronics. Příspěvek slouží na nákup spotřebičů z řad bílé techniky v energetické kategorii A+ a vyšší.

Naproti tomu zákazník E.ON si bude moci pořídit nový úsporný spotřebič značky Whirlpool v kterémkoli kamenném nebo internetovém obchodě v Česku. Pokud poté zašle kopii účtenky spolu s vyplněnou slevovou poukázku, kterou získá na www.energieplus.cz, obdrží za každý úsporný spotřebič 500 korun na svůj bankovní účet. Akce má trvat do poloviny července.

"Příspěvek není podmíněn vrácením starého spotřebiče, či dokladem o jeho ekologickém zlikvidování," uvedl mluvčí společnosti Vladimír Vácha. Kromě toho E.ON svým zákazníkům umožňuje získat až desetiprocentní slevu v prodejnách Baumax na energeticky úsporné výrobky, například tepelně-izolační stavební materiály, okna, tepelnou techniku či úsporné osvětlení.

ČEZ a E.ON se ale trumfují i v cenách elektřiny

Domácí energetická dvojka E.ON se podle dnešních Hospodářských novin ale pustila s kolosem ČEZ i do cenového boje. Zákazníkům z řad domácností a malých podnikatelů nabídne pro příští rok o 20 procent levnější elektřinu než letos. Zákazníci ale musí na nabídku kývnout do konce května. ČEZ s podobným produktem přišel už dříve.

Odběratelé, kteří se rozhodnou odebírat elektřinu od společnosti ČEZ, ušetří v roce 2010 oproti současnému ceníku 15 procent. Společnost E.ON se tak rozhodla tuto nabídku přebít a nabízí slevu o pět procent vyšší.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?