18. dubna 2008 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

eBay možná prodá Skype

New York/Londýn Americká společnost eBay zváží prodej své komunikační sítě Skype. Napsal to britský ekonomický list Financial Times (FT). eBay firmu Skype převzal koncem roku 2005, nákup ale zatím nesplnil očekávání.

Nový šéf společnosti eBay John Donahoe počká jen do konce roku a pak o osudu Skype rozhodne. eBay za společnost Skype, přes kterou lze v rámci sítě telefonovat zdarma, zaplatil asi 3,1 miliardy dolarů. Loni však účetně snížil hodnotu akvizice o 1,4 miliardy dolarů, protože původní očekávání se ukázala jako příliš optimistická.

eBay rozpoznal potenciál, který Skype nabízí, zatím ale nenašel způsob, jak tohoto potenciálu využít ve prospěch celé skupiny eBay. Pokud tedy ani do konce roku nebude jasné, jak může eBay z nákupu společnosti Skype profitovat, firmu zřejmě prodá.

"Pokud bude vzájemný prospěch dost silný, firmu si necháme. Pokud ne,  řehodnotíme to," řekl Donahoe FT.

Nesplněná očekávání
eBay při nákupu Skype předpokládal, že telekomunikační firma podpoří jeho on-line aktivity. Přes eBay se nakupuje a prodává zboží, a to jak za pevnou cenu, tak formou aukce. eBay předpokládal, že spojovacím článkem mezi oběma podniky by se mohl stát platební systém PayPal, který eBay převzal už před lety. PayPal se na růstu tržeb skupiny eBay nyní podílí velmi významně.

Donahoe odmítl spekulace, že eBay zváží i prodej PayPalu. Podle některých informací by eBay mohl PayPal prodat, aby si vylepšil finanční situaci, a podpořil tak kurz akcií na burze. Akcie eBay totiž za poslední dva roky neučinily významný posun a od začátku roku 2005 jsou zatím nadále ve ztrátě.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč