19. března 2012 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

EU si posvítí na úvěrové společnosti. Jejich vliv roste

Podvodník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise chce dostat pod kontrolu "stínové" bankovnictví, tedy nebankovní instituce poskytující například nejrůznější úvěry. Jde o součást reakce Bruselu na krizi. Komise kvůli tomu zahájila veřejné konzultace o tom, jak by regulace měla vypadat.

Odhaduje se, že velikost "stínového" bankovnictví v roce 2010 dosáhla 46 bilionů eur, tedy zhruba dvojnásobek proti roku 2002.

Podle dnešního prohlášení komise "stínové" bankovnictví do jisté míry plní významné funkce ve finančním systému. "Vytváří například dodatečné zdroje financování a investorům nabízí alternativu k bankovním vkladům.

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak může představovat i potenciální hrozbu pro dlouhodobou finanční stabilitu, protože se ve finančním sektoru hromadí neznámé zdroje rizik a hrozí, že se přenesou ze stínového bankovního sektoru na standardní bankovní sektor," uvedla komise.

"Musíme mít jasno ve všech oblastech finančního sektoru," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Dnes zahájil konzultace s finančním průmyslem i dalšími hráči o tom, jak by měla budoucí pravidla pro tento sektor vypadat či jak je zahrnout pod nynější regulatorní dohled.

Pod "stínové" bankovnictví mohou spadat podle komise například různé fondy peněžního trhu, investiční fondy poskytující úvěry nebo třeba finanční společnosti s cennými papíry, které poskytují úvěr.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz