23. dubna 2009 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Eko-superzakázce jsou blíže tři firmy

Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. | foto: Jan HroudaLidové noviny

PRAHA Do dalšího kola obrovského tendru na odstranění starých ekologických škod postoupily tři firmy. Společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services se ucházejí o zakázku v hodnotě kolem 115 miliard korun. Do tendru, který je jedním z největších za existence ČR, se jich přihlásilo celkem šest.

Nepostoupily sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International, a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno. "Tito uchazeči nyní mají patnáctidenní lhůtu pro podání námitek," uvedlo Ministerstvo financí.

V prvním kole uchazeči museli prokázat schopnost zvládnout zakázku, ve druhém bude rozhodovat jen nabídnutá cena.

Uchazeči, kteří pokračují v tendru, získají nyní přístup k podrobným údajům ze všech lokalit a budou je moci posoudit. Na tomto základě pak do 120 dnů podat cenové nabídky.

Ministerstvo předpokládá, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Všechno najednou
Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí horní mez nákladů. Cenu by tak nebylo možno v budoucnu navýšit.

Ministerstvo si chce rovněž v případné smlouvě vyhradit právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let s tím, že hodnota peněz by zůstala zachována díky inflační doložce.

Tendr kritizovala například nevládní organizace Transparency International kvůli možnému riziku korupce. S kritikou se připojila Hospodářská komora; ta tvrdí, že ve více menších soutěžích by měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.

ČTK