7. dubna 2009 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekodotace pro čtvrt milionu domácností

Žádat o dotace budou moci vlastníci rodinných a bytových domů, fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, obce i podnikatelské subjekty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žádat o dotace budou moci vlastníci rodinných a bytových domů, fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, obce i podnikatelské subjekty. | foto: Stomix

PRAHA Bursíkův program Zelená úsporám letos nabídne dotaci na zateplování či výměnu kotle až 250 000 domácnostem. Deset miliard korun, které se v programu mohou vyplatit, Česko získalo z prodeje volných emisních kreditů.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) tak bude od 22. dubna přispívat na podporu instalací pro vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie. Další příspěvky půjdou na zateplování, konkrétně na projekty energetických úspor při rekonstrukcích a v novostavbách.

Žádat o dotace budou moci vlastníci rodinných a bytových domů, fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, obce i podnikatelské subjekty. Žádosti budou přijímat krajská pracoviště SFŽP a také některé banky. Ty budou současně nabízet poskytnutí úvěru na pokrytí zbývající části investice.

Při vyčerpání všech plánovaných prostředků určených pro program by projekt měl přinést pokles emisí skleníkových plynů o 1,1 milionu tun. Emise prachu by každoročně měly být nižší o 2,2 milionu kilogramů. "Při zcela stejném tepelném komfortu budou české domácnosti potřebovat každoročně o 6,4 GJ méně tepelné energie, což znamená úsporu ve výši 185 milionů metrů krychlových plynu," uvedlo ministerstvo životního prostředí.

ČTK