11. prosince 2010 18:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomice se daří díky soláru. Ale růst se příští rok zastaví

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba, rostoucí zásoby a investice do solárních elektráren. To jsou hlavní faktory, které umožnily růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí.

Podle zpřesněných údajů povyrostl HDP ve stálých cenách meziročně o 2,8 procenta, uvedl statistický úřad. "Hlavním tahounem se aspoň načas staly investice, které doplnily v této úloze dříve osamocený export. Všechno by se zdálo optimistické, kdybychom nevěděli, že je současná investiční vlna podporována boomem solárních elektráren, který odezní stejně rychle, jako vznikl," varuje ekonom UniCredit Bank CZ Pavel Sobíšek.

Domácnosti utrácejí stejně jako loni, vláda méně
Spotřeba domácností naopak roste jen málo, vládní spotřeba je dokonce o 0,5 procenta nižší než loni. Růst české ekonomiky tak zůstává křehčí než v sousedních zemích. Polská i slovenská ekonomika zaznamenaly ve třetím kvartálu růst o víc než čtyři procenta, Německo rostlo o 3,9 procenta.

V posledním čtvrtletí bude růst podle ekonomů pokračovat, za celý letošní rok by si pak měla česká ekonomika polepšit přibližně o 2,3 procenta. Na odmazání loňského čtyřprocentního propadu to však zatím nestačí.

ČTĚTE VÍCE:

Ekonomové se shodují, že v příštím roce nás čeká zpomalení růstu. "Cyklus zásob se pomalu vyčerpal, vývozy aut ohrožuje propad registrací nových aut v zahraničí. Vládní škrty v rozpočtu by pak měly negativně ovlivnit spotřebu vlády, domácností i investice," shrnul negativní vlivy v příštím roce analytik Komerční banky Jiří Škop.

Česká národní banka dokonce předpovídá zpomalení růstu v příštím roce na pouhých 1,2 procenta. "V roce 2012 pak dojde k opětovnému - a již robustnějšímu - zrychlení růstu ekonomické aktivity," mírní pesimismus ředitel sekce statistiky ČNB Tomáš Holub.

Investorům se do Česka příliš nechce
Podle společností sledujících investiční aktivitu firem v Česku je patrné oživení, které se zdaleka netýká jen zájmu o pořízení slunečních elektráren. "V porovnání se stejným obdobím v minulém roce je příliv investic silnější," upozornila mluvčí vládní agentury CzechInvest Štěpánka Filipová.

Objem transakcí spočívajících přímo v nákupu podílu v českých firmách zůstává poměrně nízký. Nicméně zahraniční společnosti, které již v Česku působí, často posilují své aktivity formou úvěrů a půjček dceřiným podnikům. "To v praxi znamená, že podniky nerealizují nové fúze a akvizice, nýbrž pouze přesouvají kapitál na základě úvěrů mezi spřízněnými společnostmi v rámci skupiny," dodává analytička firmy Čekia Petra Štěpánová.

Brno? Preferovaná lokalita z hlediska IT
Většina nově přicházejících investorů nemá zájem o výrobu, zatímco zájem o investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby pokračuje. Tyto projekty jsou finančně méně nákladné, tudíž ve statistikách o přílivu zahraničních investic nevypadají tak atraktivně jako nové automobilky či závody na výrobu televizních obrazovek.

Jedním z mála nově získaných investorů do průmyslu za poslední měsíce je japonská Dowa Metals & Mining Company. Ta bude v Liberci recyklovat použité katalyzátory. Podle oznámení japonské společnosti dosáhne výše investice v Česku 430 milionů jenů (97 milionů korun).

Příkladem nového investora do vývoje pak může být americká firma NetSuite, která před měsícem oznámila expanzi do Česka. V Brně chce během následujících 18 měsíců zaměstnat nejméně sto softwarových vývojářů. Brno tak opět potvrdilo pozici preferované lokality z pohledu IT firem v celém regionu střední a východní Evropy.