27. července 2009 20:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomickou situaci vidí Češi pesimisticky. Doma jsou ale spokojení

Hradčany, Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradčany, Pražský hrad | foto: Lidové noviny

PRAHA Výrazně horší, než jaké bylo v průběhu předchozích tří let, zůstává hodnocení současné ekonomické situace České republiky jejími občany. Jako dobrou aktuální ekonomickou situaci hodnotí jen sedm procent dotázaných, což je minimum od druhé poloviny roku 2004.

Naopak jako špatnou či velmi špatnou vidí současnou ekonomickou situaci 57 procent lidí, ukázalo červnové šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Výsledek je sice nepatrně lepší než při předchozím průzkumu v březnu, celkově však stávající hodnocení, do něhož se silně promítá hospodářská krize, zůstává výrazně horší, než jaké bylo kdykoli v průběhu předchozích tří let.

"Samo o sobě je ale stále ještě o něco lepší, než bylo v období let 1999 až 2000, kdy se otázka v této podobě začínala pokládat a kdy se do hodnocení promítaly dopady ekonomické krize z let 1997 až 1999," upozornili autoři výzkumu.

Optimističtější jsou Češi v případě hodnocení aktuálních materiálních životních podmínek svých domácností. Zřetelně převažuje příznivé hodnocení (40 procent dotázaných) nad nepříznivým (17 procent).

Potvrdil se tak dlouhodobý trend, kdy je vnímání vlastní situace vždy pozitivnější než hodnocení hospodářství jako celku.

"Oproti předcházejícímu šetření nebyla v tomto hodnocení zaznamenána žádná statisticky významná změna a lze tudíž konstatovat, že současná ekonomická krize prozatím na domácnosti plošně příliš nedolehla.

Ve skutečnosti je stávající hodnocení materiálních životních podmínek domácnosti na úrovni svého historického maxima zaznamenaného v lednu 2006," uvedli autoři výzkumu.

Hodnocení materiálních životních podmínek přitom velmi silně koresponduje se subjektivním hodnocením životní úrovně. Lépe je hodnotí absolventi vysokých škol nebo středních škol s maturitou, podnikatelé a živnostníci, vysoce kvalifikovaní odborní a vedoucí pracovníci, studenti a stoupenci ODS.

Naopak hůře materiální životní podmínky svých domácností vidí lidé nad 60 let, respondenti se základním či středním nematuritním vzděláním, důchodci, nezaměstnaní, lidé pracující v dělnických profesích a voliči KSČM či ČSSD, případně nevoliči.

Červnového průzkumu CVVM se zúčastnilo 1107 obyvatel ČR starších 15 let.

ČTK, Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...