1. června 2009 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomický diář: K čemu se nevyjadřuje Petra P.

Petra Paroubková se svým chotěm | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Paroubková se svým chotěm | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Světová žurnalistika přišla o veliký talent. Petra Paroubková se ve středečním pořadu Před půlnocí na ČT 24 pochlubila, že se před deseti lety snažila psát do britského týdeníku The Economist.

Řeč na to přišla v debatě o českém předsednictví EU, když Paroubková sepsula "nedospělé české novináře" za to, že o pověsti české republiky po svržení vlády referovali zkresleně. "Když se podíváte třeba na britský nebo německý tisk, tak novináři neprezentují své názory, pokud to není glosa nebo nějaký jenom blog nebo komentář. Novináři ve svých článcích prezentují názory, které se snaží být objektivní," zašvitořila manželka šéfa ČSSD, ale moderátorka Šárka Bednářová jí na to neskočila a správně namítla, že třeba The Economist referoval o pádu vlády podobně jako mnozí čeští novináři.

"No tak The Economist je kapitola sama pro sebe, k tomu bych se nevyjadřovala," prohlásila Petra Paroubková a hned se k Economistu začala vyjadřovat. "Jednak je to týdeník, není to periodikum, které by vycházelo každý den, a jsou tam jen postřehy korespondentů, kteří žijí v některých státech," odsoudila týdeník nejznámější česká tlumočnice, která se svého času dokonce snažila články v Economistu opravovat.

"Jednu dobu – asi před deseti lety – jsem se snažila do Economistu psát, protože pohled na Českou republiku tam byl značně zkreslený. Byl to pohled novináře, který tady vlastně žije a putuje mezi Českem a Polskem a má spíš pohled turisty nebo expatriota – jak se jim říká – žijícího v Čechách, takže to nebylo úplně to pravé – bych řekla – ořechové," postěžovala si Paroubková. Škoda že její poslední autorský počin na osobním blogu při serveru Aktuálně.cz nese datum 1. března 2008 s titulkem Sýrie – překvapivá. Pohled tohoto slovenského expatriota s příjmením Paroubková je z nějakého důvodu zajímavý vždycky.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?