14. března 2007 8:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomičtí ministři prý chtějí prodat část ČEZ

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Část ministrů české vlády se údajně dohodla, že stát na burze prodá sedm procent akcií elektrárenského gigantu ČEZ. Celý kabinet by měl otázku projednávat v nejbližších týdnech.

Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Při současném kurzu by stát mohl za prodej
podílu získat 35,7 miliardy korun. Peníze vládě chybí v letošním rozpočtu fondu dopravy.

"Buď jsme mohli přiznat skutečný schodek rozpočtu 122 miliard korun, nebo získat jednorázový příjem z prodeje státního majetku - podílu ČEZ. Rozhodli jsme se pro druhou možnost," prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka potřebuje fond peníze nejpozději ve třetím čtvrtletí. "V případě, že se situace nevyřeší, nemůžeme zahajovat nové, již schválené stavby," řekl Řebíček. Akcie státu si na burze chce koupit sám ČEZ. Ten má ale stále přebytek
kapitálu a investoři firmu za neefektivní zacházení s penězi kritizují.

"Náš zájem trvá, musí jej však posvětit dubnová valná hromada," uvedl obchodní ředitel firmy Alan Svoboda. Sněmovna schválila pro letošní rok rozpočet se schodkem 91,3 miliardy,
nezapočítala do něj však peníze pro fond dopravy, které chybějí na výstavbu dálnic.

Prostředky měla přinést privatizace některého státního podniku. V úvahu přicházel i prodej Letiště Praha, který se ale letos zřejmě neuskuteční.

Prodej podílu ČEZ přitom podle deníku vylepší veřejné finance jen na první pohled. "Skutečný schodek bude 122 miliard. Ten bude samozřejmě vykazovat i podle pravidel Evropské unie," upozornil ministr financí Kalousek.

Podle něj budou ve státním rozpočtu chybět další nejméně čtyři miliardy na důchody, zdravotní pojištění za státní zaměstnance a splátky státních dluhů. Schodek se ale podle Kalouska neprohloubí, peníze se musejí najít jinde.
Lidovky.cz, ČTK