Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomika Libanonu má vážné problémy

Boje mezi Libanonem a Izraelem stále stupňují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje mezi Libanonem a Izraelem stále stupňují. | foto: ČTK

Bejrút/Londýn Blízkovýchodní krize způsobila další kalamitu, ekonomika Libanonu pociťuje od počátku útoků velmi vážné problémy. Škody se vyšplhaly přes jednu miliardu dolarů a něktěří analytici tvrdí, že nechybí mnoho a ekonomika Libanonu se nemusí vzpamatovat vůbec.

"Dopady na ekonomiku budou skutečně drastické," sdělil ředitel finančního ústavu BLC Bank Shadi Karam. Celkové škody mohou být ještě mnohem vyšší, než o kterých se nyní hovoří.

Dva týdny stačily na to, aby Libanon přišel takřka o všechny důležité mosty, zničeno či vážně poškozeno je také kolem 80 procent nejdůležitějších silnic. Izraelské rakety zasáhly letiště, klíčové přístavy, telekomunikační sítě a televizní věže. Libanon získal v posledních deseti letech zhruba 50 miliard dolarů na obnovu země, která byla zničena občanskou válkou z let 1975 až 1989. Pokud nynější konflikt ohrozí i rok starou a stále tedy křehkou demokracii, téměř celých 50 miliard dolarů bude možné považovat za promarněné peníze.

Akciová burza v Bejrútu je celé dva týdny uzavřena, obchodníci ale věří, že jakmile boje skončí, trh se zotaví. Ze země už ale odcestovala většina turistů a investoři byli mezi prvními, kteří se rozhodli na nic nečekat a z Libanonu co nejdříve odjet.

Skoro nikdo už nevěří, že by se brzy mohla vrátit 70. léta minulého století, kdy se Libanon těšil přízvisku Švýcarsko východu a měl úlohu bankovního a obchodního centra Blízkého východu. Turistický ruch, který je krví tamní ekonomiky, je zcela paralyzován. Hoteliéři a majitelé cestovních kanceláří očekávali, že letos navštíví Libanon na 1,6 milionu turistů.

Ekonomové předpovídali, že libanonská ekonomika letos vykáže růst o šest procent. Něco takového je ale v této nové situaci nemožné. Optimisté tvrdí, že lze hovořit o dvou, možná o třech procentech. Pokud se ale konflikt ještě zhorší, i tato očekávání se mohou ukázat jako nereálná.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA ARCHITEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 95 000 - 120 000 Kč