24. července 2007 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomika poroste rychleji, tvrdí ministerstvo

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Reprofoto

PRAHA Česká ekonomika poroste zřejmě rychleji, než se očekávalo. Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu v letošním roce na 5,8 procenta z předchozích 5,3 procenta. V roce 2008 by ekonomika měla vzrůst o pět procent. Vyplývá to z nové makroekonomické předpovědi, kterou dnes zveřejnilo MF.

Podle dubnové prognózy České národní banky by měl hrubý domácí produkt letos růst o 4,9 až 6,5 procenta a v příštím roce o 3,8 až 6,8 procenta. Nový odhad a prognózu zveřejní ČNB ve čtvrtek.

OECD ve svém květnovém výhledu předpovídá Česku pro zbytek tohoto a pro příští rok mírné snižování ekonomického růstu. Tempo růstu ekonomiky se letos podle OECD sníží na 5,5 procenta a v příštím roce na pět procent.

Růst by měla i inflace
Podle MF je růst ekonomiky nyní tažen hlavně spotřebou domácností. "Od počátku roku 2008 se postupně začne projevovat reforma veřejných rozpočtů poklesem reálné spotřeby vlády a přesunem od spotřeby domácností k investicím," odhaduje MF. Růst investic bude podle prognózy podpořen také přísunem prostředků z fondů EU.

Růst cen by měl být podle nových odhadů letos vyšší. Průměrnou míru inflace úřad odhaduje v roce 2007 na 2,3 procenta, zatímco v dubnu počítal s 2,1 procenta.

"Dlouhodobě je inflace tažena zejména cenami elektřiny a plynu pro domácnosti. To se projevuje v růstu nákladů na bydlení. V roce 2007 předpokládáme jejich příspěvek k celkovému meziročnímu růstu cen ve výši 0,6 až 0,8 procentního bodu," uvádí předpověď.

V roce 2008 by měla inflace přesáhnout již tříprocentní hranici a zvýšit se na 3,4 procenta. "Inflace v roce 2008 bude značně ovlivněna reformou veřejných financí. Předpokládáme proto, že dojde proti předchozímu roku k jejímu zrychlení," předpovídá úřad.

Od ledna 2008 by totiž měla vzrůst snížená sazba DPH z pěti na devět procent, což se podle MF dotkne přibližně 28 procent objemu položek spotřebního koše. "Očekáváme podobnou reakci ekonomiky, jako tomu bylo na začátku tohoto roku v Německu, kde byla zvýšena základní sazba DPH z 16 na 19 procent," uvádí predikce. Část inflačních impulsů se podle ní pravděpodobně projeví již v předstihu koncem roku 2007, kvůli předzásobení u toho zboží, kde je to možné.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz