Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomika uhání, vyrovnala slovenskou

Ekonomiku táhl nejvíce vývoz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomiku táhl nejvíce vývoz. |

PRAHA Experti jsou v šoku, česká ekonomika slaví. Za loňský rok vzrostla o nečekaných šest procent a dosáhla tak nejlepšího výkonu ve své historii. Česko navíc dosáhlo stejného růstu jako Slovensko.

Hlavním důvodem byly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu. V posledním čtvrtletí dosáhl růst hrubého domácího produktu rovněž rekordních 6,9 procenta, uvedl Český statistický úřad. Koruna v bezprostřední reakci na výsledky posílila o deset haléřů na 28,70 Kč/EUR.

Česko tak loni dosáhlo stejného růstu jako sousední Slovensko, a mnohem lepších výsledků než většina ostatních zemí Evropské unie. Například Maďarsko loni rostlo o 4,1 procenta, Polsko jen o 3,2 procenta. Průměr EU byl loni pouze 1,6 procenta a Česko tak rostlo téměř čtyřikrát rychleji. Výsledky navíc podle statistiků signalizují postupné zrychlování ekonomického růstu.

"Klíčovou roli v loňském ekonomickém růstu mělo výrazné zlepšení exportní výkonnosti ekonomiky," uvedli experti ČSÚ. Jen díky zahraničnímu obchodu vzrostla loni ekonomika o 5,3 procenta. Výdaje domácností přidaly 0,9 procentního bodu a investice 0,2 bodu. Naopak vývoj vládních výdajů a změna zásob zbrzdily růst hospodářství shodně o 0,2 bodu.

Úřad zároveň upravil odhady růstu HDP za tři čtvrtletí loňského roku. V prvním čtvrtletí zvýšil odhad růstu ekonomiky z pěti na 5,3 procenta, ve druhém z 5,2 na 5,8 procenta a ve třetím ze 4,9 na 5,8 procenta. Důvodem byly zpřesněné údaje o výběru daně z přidané hodnoty, dovozu a vývozu zboží a služeb či výdajích zdravotních pojišťoven.

Experti jsou v šoku
"Výsledky HDP za poslední čtvrtletí loňského roku i za celý rok 2005 jsou pro nás šokem," uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky. Největším překvapením jsou podle něj revize výsledků za první tři čtvrtletí.

Podle Davida Marka z Patria Finance zvyšují dnes zveřejněná čísla atraktivitu ČR pro zahraniční investory a podnikatele. "Po mnoha letech plíživého růstu ekonomiky patří Česko společně se Slovenskem k tygrům střední Evropy," řekl.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Ekonomiku táhl nejvíce vývoz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Ekonomiku táhl nejvíce vývoz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Ekonomiku táhl nejvíce vývoz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.