Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomika zpomaluje růst

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká ekonomika je podle dnes zpřesněných výsledků stále ve velmi dobré kondici, shodují se analytici. V následujícím období však bude nadále zpomalovat a za celý letošní rok zřejmě podle odhadů zpomalí až ke čtyřem procentům, a to kvůli vysoké inflaci omezující spotřebu domácností.

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Růst byl nejnižší od konce roku 2004.

"Růst ekonomiky stojí na zdravých základech, především na exportu, zatímco domácí poptávka výrazně zvolnila," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Růst ekonomiky v prvním čtvrtletí není podle hlavního analytika PPF Asset Management Radomíra Jáče až tak velkým překvapením.

Uvozovky dolníVzhledem ke slabým výsledkům české ekonomiky za letošní březen  se dala negativní revize růstu HDP za 1. čtvrtletí čekatUvozovky horní

 "Vzhledem ke slabým výsledkům české ekonomiky za letošní březen (meziroční pokles průmyslové výroby a maloobchodních tržeb, slabé tempo růstu vývozů i dovozů) se dala negativní revize růstu HDP za 1. čtvrtletí čekat," uvedl.

V prvním čtvrtletí 2008 se na zpomalení české ekonomiky nejvýrazněji podepsal podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské "vládní batoh". "Zvýšení snížené sazby DPH, zavedení poplatků u lékaře, zvýšení regulovaných nájmů spolu s růstem cen potravin vedly ke skokovému růstu cen, který snížil reálnou hodnotu spotřeby domácností. Ta v prvním čtvrtletí rostla nejpomaleji za poslední dva roky," uvedla.

Na další vývoj ekonomiky bude mít podle ekonomů vliv vývoj ekonomiky v eurozóně, která asi zpomalí. Vlivem toho poroste pomaleji i česká ekonomika. "Při zhoršujícím se klima v eurozóně lze očekávat, že česká ekonomika bude zpomalovat i v dalších čtvrtletích. Za celý letošní rok počítáme se zvýšením HDP o 4,7 procenta," uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Ve srovnání s eurozónou je naše tempo dvojnásobné
Analytici většinou odhadují letošní růst HDP na čtyři až pět procent. "I přes zpomalení zůstává růst české ekonomiky jeden z nejvyšších v Evropské unii. Rychleji rostly pouze ekonomiky Slovenska, Rumunska, Polska a Litvy. Ve srovnání s eurozónou zůstává tempo růstu českého hospodářství více než dvojnásobné," upozornil Marek.

Český statistický úřad dnes rovněž revidoval předchozí údaje o růstu ekonomiky. Podle Horské tyto údaje ukazují, že byla česká ekonomika na vrcholu v roce 2006 - to se její růst vyšplhal na 6,8 procenta. Rok 2007 pak již znamenal mírné zpomalení na 6,6 procenta.

"Tyto nové informace vrhají poněkud jiné světlo i na poslední aktuální čísla o HDP v prvním čtvrtletí 2008. Ekonomika začala zpomalovat už ve druhé polovině loňského roku a ne počátkem letošního, jak se původně předpokládalo," upozornila.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...