Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonomika zpomaluje růst

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká ekonomika je podle dnes zpřesněných výsledků stále ve velmi dobré kondici, shodují se analytici. V následujícím období však bude nadále zpomalovat a za celý letošní rok zřejmě podle odhadů zpomalí až ke čtyřem procentům, a to kvůli vysoké inflaci omezující spotřebu domácností.

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Růst byl nejnižší od konce roku 2004.

"Růst ekonomiky stojí na zdravých základech, především na exportu, zatímco domácí poptávka výrazně zvolnila," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Růst ekonomiky v prvním čtvrtletí není podle hlavního analytika PPF Asset Management Radomíra Jáče až tak velkým překvapením.

Uvozovky dolníVzhledem ke slabým výsledkům české ekonomiky za letošní březen  se dala negativní revize růstu HDP za 1. čtvrtletí čekatUvozovky horní

 "Vzhledem ke slabým výsledkům české ekonomiky za letošní březen (meziroční pokles průmyslové výroby a maloobchodních tržeb, slabé tempo růstu vývozů i dovozů) se dala negativní revize růstu HDP za 1. čtvrtletí čekat," uvedl.

V prvním čtvrtletí 2008 se na zpomalení české ekonomiky nejvýrazněji podepsal podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské "vládní batoh". "Zvýšení snížené sazby DPH, zavedení poplatků u lékaře, zvýšení regulovaných nájmů spolu s růstem cen potravin vedly ke skokovému růstu cen, který snížil reálnou hodnotu spotřeby domácností. Ta v prvním čtvrtletí rostla nejpomaleji za poslední dva roky," uvedla.

Na další vývoj ekonomiky bude mít podle ekonomů vliv vývoj ekonomiky v eurozóně, která asi zpomalí. Vlivem toho poroste pomaleji i česká ekonomika. "Při zhoršujícím se klima v eurozóně lze očekávat, že česká ekonomika bude zpomalovat i v dalších čtvrtletích. Za celý letošní rok počítáme se zvýšením HDP o 4,7 procenta," uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Ve srovnání s eurozónou je naše tempo dvojnásobné
Analytici většinou odhadují letošní růst HDP na čtyři až pět procent. "I přes zpomalení zůstává růst české ekonomiky jeden z nejvyšších v Evropské unii. Rychleji rostly pouze ekonomiky Slovenska, Rumunska, Polska a Litvy. Ve srovnání s eurozónou zůstává tempo růstu českého hospodářství více než dvojnásobné," upozornil Marek.

Český statistický úřad dnes rovněž revidoval předchozí údaje o růstu ekonomiky. Podle Horské tyto údaje ukazují, že byla česká ekonomika na vrcholu v roce 2006 - to se její růst vyšplhal na 6,8 procenta. Rok 2007 pak již znamenal mírné zpomalení na 6,6 procenta.

"Tyto nové informace vrhají poněkud jiné světlo i na poslední aktuální čísla o HDP v prvním čtvrtletí 2008. Ekonomika začala zpomalovat už ve druhé polovině loňského roku a ne počátkem letošního, jak se původně předpokládalo," upozornila.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!