15. května 2008 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektrárny na plyn budou v Počeradech

Martin Roman, šéf ČEZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roman, šéf ČEZ. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Energetická společnost ČEZ chce stavět paroplynové bloky vedle Úžína u Ústí nad Labem i v elektrárně Počerady, kde je nyní uhelný zdroj. V Počeradech mají do roku 2013 vyrůst dva paroplynové bloky o výkonu zhruba 440 megawattů.

"Aktuálně máme v pokročilé fázi rozpracovány projekty různých typů nových elektráren v hodnotě 150 miliard až 200 miliard korun," řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Vedle toho ČEZ pokračuje v modernizaci svých uhelných elektráren Tušimice II a Ledvice.

V lokalitě Úžín má být jeden paroplynový blok podle Romana zprovozněn v roce 2014. Se stavbou elektrárny ale nesouhlasí řada obyvatel města. Obávají se hlavně toho, že elektrárna by ovzduší zatížila novými emisemi oxidů dusíku, které jsou již v současnosti v regionu velmi vysoké. "Počerady jsou dál, než je Úžín. Myslím, že v Počeradech nejsou žádné zásadnější překážky k tomu, abychom ten projekt mohli zrealizovat," řekl Roman.

Plynové zdroje chce ČEZ stavět i v Evropě. "Jedná se o možné lokality v rámci Bulharska, Polska, Rumunska a Slovenska," řekl Roman bez bližších podrobností.
Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?