Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektrická síť kolabuje, platí stav nouze

ČEPS vyhlásila stav nouze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEPS vyhlásila stav nouze. | foto: Reprofoto

Praha Dispečink ČEPS dnes odpoledne na svých internetových stránkách vyhlásil až do odvolání stav nouze. Elektrickou rozvodnou síť v České republice totiž ochromil mimořádný výpadek. Velké podniky tak musí podle vyhlášené regulace omezit svůj odběr. ČEZ ve středu zastaví export elektřiny.

Situace v české elektrické rozvodné síti by se podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana mohla dostat do normálu v několika následujících hodinách.

Dispečink České elektrárenské přenosové splečnosti, správce sítí vysokého napětí, vyhlásil do odvolání stav nouze. Velké podniky tak musí podle vyhlášených regulačních stupňů omezit odběr. "Výpadek se týká celé České republiky," řekla mluvčí ČEPS Jana Matisková.

Odhadovat, jak dlouho nouzová situace potrvá, není podle Matiskové možné.  Kvůli výpadku zasedl krizový štáb ČEPS. Několik elektráren společnosti ČEZ je kvůli výpadku odpojeno od sítě. "Je
to asi osm bloků, které v tuto chvíli pracují na prázdno a které čekají, až ČEPS vyřeší problém se sítí," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.  Společnost ČEZ také ve středu zastaví kvůli výpadku elektrické rozvodné sítě export elektřiny.  "Tím se odlehčí přenosové soustavě a pomůže to řešení problémů, které nyní má," uvedla mluvčí.

Výpadek podle Matiskové nastal kvůli přetížení sítě a kumulaci menších výpadků některých přenosových vedení. Přesné příčiny krizový štáb ČEPS nyní zjišťuje.

Matisková neuvedla, kdo z velkých odběratelů musí snižovat spotřebu energie. "Příslušní odběratelé to vědí," řekla pouze. Musí se řídit regulačními stupni 2, 3, 4 a 5, které jim udávají maximální možnou spotřebu elektrické energie. Regulačních stupňů je celkem sedm. Čím vyšší stupeň, tím větší omezení odběru elektřiny. ČEPS začal využívat havarijní výpomoci sousedních přenosových soustav, například slovenské či německé. Odběr ze zahraničí se mění podle okamžité
situace.

Výpadek ovlivnil výrobu v teplické sklářské firmě Glaverbel, která už odstavila tři své provozy. "Škody budou záležet na tom, jak dlouho všechno bude probíhat," řekl rozhlasu mluvčí firmy Petr Maxa.
Kvůli vzniklé krizi je rušno v automobilce Škoda Auto. "Zasedá náš krizový štáb. Zjišťujeme, co se dá dělat," řekl  mluvčí firmy Jaroslav Černý. Kdy budou konkrétní výstupy z jednání, nelze podle něho zatím odhadnout. Může to trvat jednu i více hodin.

Odběr elektřiny musela omezit Automotive Lighting. "Omezení výrazně snížínaši produkci. Pokud by tato kritická situace trvala jeden den, přinese nám to nemalé problémy v plynulosti dodávek našim odběratelům. Pokud se však šlo o dva a více dnů, přímo tím zastavíme výrobu ve velkých automobilkách, jako je například Daimler-Chrysler, BMW, Honda a další," sdělil jednatel společnosti Automotive Lighting s r.o Petr Novotný. Nouzový stav již ovlivnil také výrobu piva v Budějovickém Budvaru. Pivovar odstavil varnu a vypnul klimatizaci na pracovištích. Nyní jeho technici řeší, které další technologie odpojí od sítě. "Odstávka varny výstav ani objednávky nijak neovlivní. Pivo máme navařeno, zásoby zrají ve sklepích," uvedl mluvčí Budvaru Petr Samec.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz