29. ledna 2011 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektřina a plyn je od nových firem levnější, ale bez služeb

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Aktivita alternativních prodejců elektřiny a plynu letos ještě zesílí. Původní dodavatelé si chtějí zákazníky udržet a upozorňují na vyšší kvalitu zákaznických služeb.

Začít jako první bývá výhodné. Společnost Bohemia Energy, která jako první alternativní dodavatel začala elektřinu i plyn nabízet domácnostem a živnostníkům, si drží i po pěti letech náskok před ostatními.

V současnosti má v součtu za obě energie 270 tisíc zákazníků v Česku a dalších 20 tisíc na Slovensku. Ani to však řediteli Bohemia Energy Jiřímu Písaříkovi nestačí. Na konci roku by rád zásoboval energií půl milionu odběrných míst. "Je to poslední šance, za dva roky již takové možnosti nebudou," dodává Písařík.

Velké ambice mají také další alternativní dodavatelé. "Rádi bychom se letos pohybovali v dimenzích mezi 50 až 100 tisíci novými klienty. Aktuální prognózy a zájem zákazníků napovídají, že jde o více než reálná čísla," říká provozní ředitel Českého energetického centra Michal Eisner.

INFOGRAFIKA: Srovnání cen elektřiny v roce 2011
INFOGRAFIKA - Klikněte pro zvětšení

Obchodní ředitel firmy Bicorn Roman Korzec by rád letos rozšířil portfolio zákazníků o 40 tisíc odběratelů elektřiny a 20 tisíc odběratelů plynu. Desítky tisíc nových zákazníků z řad domácností, podnikatelů a menších firem chce letos získat také Centropol Energy.

Statisíce odběratelů elektřiny by chtěla získat také skupina RWE. "Hned při našem vstupu na trh jsme říkali, že naším cílem je získat dvouprocentní podíl na trhu s elektřinou. Rádi bychom se do tří let pohybovali v řádu stovek tisíců zákazníků," uvedl mluvčí RWE Martin Chalupský.

ČEZ, který expanzí v plynárenství oplácí skupině RWE její vpád na trh s elektřinou, nechce konkrétní čísla zveřejňovat. Jen loni od června, kdy začal plyn maloodběratelům nabízet, získal 60 tisíc odběrných míst.

Expanzi firmy United Energy Trading (UET), která patří mezi nejlevnější dodavatele elektrické energie, brzdí plánovaná změna zákaznického systému.

Elektřina

"Vzhledem k tomu, že masivnější komunikační kampaň zaměřenou na domácnosti a menší podniky připravujeme až na druhou polovinu letošního roku, budeme letos spokojeni s pěti tisíci nových odběrných míst," přiznává ředitel UET František Čupr.

Firma Nano Energies Trade, která prodává výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů, chce získat pět až deset tisíc nových odběratelů.

Na trhu se snaží zachytit i zcela noví dodavatelé. Podle informací Lidových novin se jedná o zhruba deset společností. Na neobvykle nízké ceny láká zákazníky například firma Elimon.

Nižší ceny, horší služby

Alternativní dodavatelé již z principu musí nabídnout nižší cenu. Na tom je jejich podnikání založeno. Ne vždy jsou však jejich zákazníci spokojeni s úrovní zákaznických služeb. A právě tím tradiční dodavatelé argumentují, když se snaží stávající zákazníky udržet.

"Zákazníci, kteří si vyzkoušeli alternativu, oceňují služby a servis velkých zavedených firem. Oproti malým alternativním dodavatelům nabízíme 24 hodin dostupný zákaznický servis, kdy naše call centrum bylo opakovaně vyhodnoceno jako nejlepší svého druhu v Evropě," zmínil tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Skupiny ČEZ, E. ON a RWE, kterým alternativní dodavatelé odlákávají nejvíc zákazníků. proto navyšují kvalitu služeb a přicházejí s nejrůznějšími programy a bonusy pro zákazníky. Stejnou strategii zvolila i dvojice tradičních dodavatelů v hlavním městě – Pražská energetika a Pražská plynárenská.

INFOGRAFIKA: Srovnání cen plynu v roce 2011
INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

E. ON sází na široké portfolio produktů, nabízí například fixaci ceny elektřiny na dvouleté období. Zákazníky chce též oslovit například nabídkou slev na elektrospotřebiče nebo nabídkou plnicích zařízení pro auta s pohonem na zemní plyn.

RWE jako tradiční dodavatel plynu sází na spolehlivost. "Jsme dodavatel, který přistupuje k zásobování zákazníků zodpovědně a vytváří si rezervy ve skladovacích kapacitách pro případ nepředvídatelných událostí," upozornil mluvčí RWE Martin Chalupský.

Plynárny ze skupiny RWE též oslovují své zákazníky nabídkou nákupu zvýhodněných plynových kotlů, oken či zateplovacích systémů. Nabízejí též službu termosnímkování objektů, která zákazníky upozorní na případné úniky tepla. Dodatečné služby však chtějí nabídnout i alternativní dodavatelé.

"Dnes je běžnou praxí, že zákazník platí odhadnutou měsíční zálohu a jednou do roka proběhne vyúčtování. Nano Energies má v plánu umožnit svým zákazníkům platit za to, co skutečně spotřebovali," zmínil obchodní ředitel firmy Nano Energies Trade Karel Srna.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!