4. července 2007 7:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektřina jde na burzu

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Díky energetické burze, která naostro startuje sedmnáctého července, by mělo dojít k lepšímu přehledu o cenách elektřiny a jejich dalším vývoji. Elektřina může přesto už v příštím roce zdražit až o čtvrtinu.

Burza zahajuje s mírným zpožděním, původně totiž měla být spuštěna na přelomu června a července.

„Licenci k provozování burzy jsme od ministerstva průmyslu získali teprve 31. ledna, přesto provoz zahajujeme dříve, než je ve světě obvyklé,“ informoval Petr Koblic, předseda burzovní komory Energetické burzy Praha. Od 17. července se bude prodávat elektřina na poslední tři měsíce letošního roku. Od konce července začne burza nabízet dvouletý kontrakt, kdy cena elektřiny pro rok 2008 bude určována podle cen na německé burze a v roce 2009 už bude volně obchodována.

Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta bude počáteční obchodování spíše zkouškou funkčnosti burzy. „Jde o zbytkovou elektřinu, kde zvýšení ceny elektřiny nehrozí. Důležité ale jsou ony dvouleté kontrakty, u nichž se už cena odvíjí od momentálního stavu na trhu, zda je elektřiny přebytek, nebo naopak nedostatek,“ konstatoval Fiřt.

Právě proto, že se cena elektřiny v příštím roce bude odvíjet od ceny na německém trhu, analytici předpovídají další výrazné zdražení. Zatímco loni vzrostla elektřina o patnáct procent a letos o sedmnáct, v roce 2008 může stoupnou až o dvacet pět procent, což nedávno potvrdil také ČEZ.

Elektrárenský gigant oznámil vzrůst velkoobchodní ceny elektřiny pro příští rok zhruba o dvacet čtyři procent.

„V Německu se nedávno obchodovalo s elektřinou na příští rok a cena okamžitě vylétla na padesát šest eur za megawatthodinu, s podobnou cenou lze počítat i v Česku,“ dodává ředitel analytické společnosti Cyrrus Jan Procházka.

V České republice je spolu s Polskem nejlevnější elektřina v Evropě. Tak by tomu podle šéfa Energetické burzy Praha Davida Kučery mělo zůstat i po otevření burzy. „Odborníci se shodují, že ačkoli prodávání elektřiny přes burzu přinese na rozdíl od aukčního prodeje větší transparentnost, koncovou cenu pro zákazníka to dlouhodobě neovlivní.

„Evropa se potýká s nedostatkem elektřiny a velkým hladem po ní, což se odráží v cenách,“ konstatuje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.