Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektřina kvůli soláru nejspíš skokově zdraží, elektráren je moc

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Energetický regulační úřad (ERÚ) již vydal licence na připojení více než 1300 megawatt solárních elektráren a žádosti na dalších 500 MW jsou rozpracovány v licenčním řízení. Na internetovém serveru Patria.cz to dnes řekl místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Do konce roku se tak zřejmě naplní odhad regulátora, který předpokládá připojení více než 1600 MW slunečních zdrojů. Kvůli dotovanému výkupu elektřiny ze solárních zdrojů příští rok v ČR elektřina zřejmě podraží.

"Na více než 1300 MW byly licence vydány již na konci minulého týdne, dalších více než 500 MW je rozpracováno v licenčním řízení a každý den dochází dalších asi 50 žádostí o licenci na výrobu z fotovoltaických elektráren," uvedl Němeček. Na konci září ještě dosahoval instalovaný výkon solárních zdrojů v ČR necelých 800 MW.

Elektřina bude nejspíše dražší

Kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren v příštím roce hrozí skokové zdražení elektřiny. Vláda již přijala opatření, která mají zdražení energie omezit na 5,5 procenta. Uvalí například na solární zdroje 26procentní daň.

ilustrační foto - solární panely

Zdražení elektřiny chce také kompenzovat uvalením darovací daně na emisní povolenky a zvýšením poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren. Zákon již schválila Poslanecká sněmovna a v nejbližších dnech se jím bude zabývat Senát.

Senát musí schválit novelu v ještě prosinci

"Pokud by Senát ještě na počátku prosince novelu schválil, systém by mohl stále zafungovat, jak bylo původně předpokládáno, aby bylo dosaženo nižšího nárůstu cen elektřiny. Pokud by Senát vrátil návrh Poslanecké sněmovně, pak se zřejmě nutně posouváme do roku 2011," uvedl Němeček v rozhovoru na Patrii.

Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů. Nový zákon umožní ERÚ v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, jak tomu bylo dosud, což by mělo od příštího roku obor částečně stabilizovat.

Fotovoltický panel.

Úřad bude moci ale novou legislativu použít až v příštím roce a mnozí podnikatelé se tak snaží zapojit své zdroje ještě letos, aby mohli vydělat na výhodně nastavených podmínkách.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Liduprázdný New York, který byl koronavirem zasažen velmi silně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Liduprázdný New York, který byl koronavirem zasažen velmi silně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Liduprázdný New York, který byl koronavirem zasažen velmi silně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...