27. října 2008 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektřina opět podraží

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení. | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi zaplatí asi o patnáct procent víc než letos. Kvůli krizi a vyšším velkoobchodním cenám.

Velkoobchodní cena elektřiny v České republice bude v příštím roce srovnána s cenou v Německu. Co tato skutečnost znamená pro české odběratele? Podle některých analytiků může dojít k dalšímu zdražování elektřiny.

„Obě ceny budou od příštího roku těsně u sebe. Pro české zákazníky to bude znamenat jediné - další skokový růst cen v příštím roce,“ řekl LN analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Odhady ekonomů počítají se zdražením mezi deseti až patnácti procenty. „Vliv bude mít i probíhající finanční a ekonomická krize. Je ale možné, že díky zpomalení ekonomického růstu v západní Evropě, včetně Německa, třeba v roce 2010 nedojde k žádnému zdražení elektřiny,“ myslí si analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

O kolik konkrétně se zvýší platba za energii v roce 2009, zatím neví ani ČEZ. „Konečné ceny budou známy na konci listopadu, kdy oznámí regulátor trhu, jak bude vypadat regulovaná část,“ informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Tato část přitom u domácnosti činí padesát procent z výsledné ceny.

Podle velkoobchodních kontraktů pro rok 2009 a 2010, se kterými se již nyní obchoduje na burze, by se totiž velkoobchodní cena měla pohybovat na úrovni osmdesáti eur za megawatthodinu. V současné době je mezi sedmdesáti dvěma a sedmdesáti třemi eury.

Vyrovnání cen potvrzuje i ČEZ. „Na burze jsou velkoobchodní ceny srovnány v celém regionu. Je to logické, protože obchodníci působí na všech trzích,“ uvedl Kříž. Podle něho se ale čeští spotřebitelé zatím nemusejí obávat výrazně vyšších cen. „V příštím roce budou zákazníci těžit z rozjezdu pražské burzy, kde se prodával takzvaný dvouletý produkt na roky 2008 a 2009 a tato cena byla pro letošek stanovena na padesát jedna eur a pro příští rok padesát sedm eur,“ dodal Kříž.

Hatlapatka tvrdí, že růst cen elektřiny může na chvíli zbrzdit současná krize, přesto ale nemůže Česko uchránit od zdražování v budoucnosti. „Nelze počítat s trvalým poklesem cen elektřiny ve střední Evropě. Jednotlivé evropské státy totiž nejsou schopny přijmout nové energetické koncepce a začít stavět stále akutněji chybějící zdroje výroby elektrické energie,“ dodal Hatlapatka.

To potvrzuje také Kříž. Upozorňuje, že hlavní vliv na cenu budou mít kroky Evropské unie v boji proti emisím CO2. Energetické společnosti kvůli nejistotě nebudou investovat do obnovy elektráren. „Elektrárny dožívají a celá Evropa se bude i nadále potýkat s převisem poptávky nad nabídkou, což ceny tlačí vzhůru,“ konstatoval Kříž.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!