25. listopadu 2008 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektřina: otázky a odpovědi

eletrické vedení - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eletrické vedení - ilustrační foto | foto: Petr EretČTK

PRAHA Domácnosti si od ledna 2009 za elektřinu opět připlatí. Proč? A bude se zdražovat i v příštím roce? Odpovědi na tyto základní otázky o cenách elektřiny přináší následující příspěvek.

* Jaké jsou hlavní faktory zdražování elektřiny?
Za zdražováním stojí především růst ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. To znamená, že cenu elektřiny ovlivňuje cena takzvané silové elektřiny, neboli elektrické energie jako komodity. Ta v první polovině letošního roku rostla, což souvisí i s boomem komodit obecně v čele s ropou. Neméně důležitý je rovněž vývoj cen uhlí, plynu a emisních povolenek.

* Bude elektřina zdražovat i v následujících letech a proč?
Díky finanční krizi může dojít ke zmrazení cen. Už od léta totiž klesají ceny energií a lze předpokládat, že dokud budou přetrvávat problémy ekonomik, zmizí tlaky na jejich opětovný růst. Pokud by například ceny elektrické energie zůstaly během alespoň první poloviny příštího roku stejné jako nyní a výrazně by se nezměnil ani kurz koruny vůči euru a dolaru, nemusela by elektrická energie pro rok 2010 vůbec zdražit. Podle některých analytiků nelze vyloučit ani její zlevnění.

* Od čeho se odvíjí cena elektřiny?
Její cena závisí především na vývoji poptávky a nabídky v daném regionu a na cenách ostatních komodit. Výsledná cena elektřiny je tvořena cenami regulovanými, těmi, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), ovlivňující cenu přenosu a distribuce elektřiny a další související služby. Druhou složkou je neregulovaná cena silové elektřiny nabízená jednotlivými dodavateli, tedy cena bez vlivu ERÚ. Ta dnes tvoří již více než polovinu konečné ceny, kterou platí domácnosti.

* Jak velký vliv má na cenu ERÚ?
ERÚ při stanovování cen vychází například z růstu inflace, poklesu spotřeby (podle ERÚ v některých regionech spotřeba meziročně klesá o dvě až čtyři procenta). Vliv má rovněž cena za využití přenosových soustav, investice do rozvoje soustavy, poplatky za distribuci a systémové poplatky.

* Může do ceny elektřiny mluvit stát jako většinový vlastník společnosti ČEZ?
Sám premiér Mirek Topolánek uvedl, že možnosti státu jsou omezené. Přesto díky vlastnickému podílu v ČEZ došlo ke snížení růstu ceny elektřiny, která podle studie o vývoji nákladů měla vzrůst dokonce o osmnáct procent.

* Jak velký vliv má na cenu elektřiny ČEZ?
Vliv má spíše nepřímý, a to prostřednictvím množství elektrické energie, kterou vyrobí. Na velkoobchodním trhu je příjemcem ceny, která vznikne působením poptávky a nabídky, u distribuce má ruce svázány regulátorem. Obecně má největší vliv na cenu elektřiny v ČR množství energie, která se vyrobí a její spotřeba. Znamená to, že, elektřinu zdražuje nedostatek elektráren a také ekonomický růst, který vede k růstu spotřeby.

* Co by s cenami udělala privatizace ČEZ?
Na cenu elektřiny by privatizace neměla mít prakticky žádný dopad. Na cenu má vliv především trh, nikoli výrobce nebo distributor.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!