20. září 2007 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektřina podraží zhruba o deset procent

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Energetická společnost ČEZ zveřejnila ceníky silové elektřiny. Od ledna se cena zvedne o 14,4 procenta. Podle odborníků by si tak domácnosti za elektřinu připlatily o zhuba devět až deset procent více.

"Ceny pro konečné zákazníky odvodil ČEZ od srpnových cen na pražské energetické burze," řekl ředitel divize obchod ČEZ Alan Svoboda. "Kalkulace, kterou jsme pro výpočet použili, dodržuje přesně metodiku, podle níž v minulosti určoval ceny regulační úřad," dodal.

"Podle našich odhadů se platby domácností za elektřinu zvýší v příštím roce o 9,7 procenta. Pokud by však regulované ceny vzrostly nad úroveň inflace, může být zvýšení i vyšší," řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Ohlášené zdražení se týká takzvané silové elektřiny, tedy dodávek nabízených na volném trhu. Do konečných cen se vedle vlastní ceny elektřiny promítne předpokládané zvýšení cen za regulovanou složku, tedy přenos a distribuci. Tarify vyhlásí Energetický regulační úřad v listopadu. Cenu ovlivní i nově zaváděná ekologická daň, která je součástí daňové reformy. Ta už čeká jen na podpis prezidenta.

ČEZ kromě současných produktových řad - Basic, Comfort a Exclusive - nabídne od ledna nově řady Kvartál a Měsíc. Podnikatelům a domácnostem, kteří je zvolí, se bude cena měnit vždy na dané časové období podle aktuálního vývoje na energetické burze.

Regulovaná složka letos zdražila o 1,2 procenta; předseda ERÚ Josef Fiřt už dříve připustil, že růst regulované ceny bude v roce 2008 vyšší kvůli stoupajícím nákladům na přenos a distribuci.

Neregulovaná cena silové elektřiny, která se na celkových platbách podílí letos zhruba polovinou, se na letošek zvýšila průměrně o 16 procent. Celkové platby domácností za elektrickou energii vzrostly v průměru o 7,9 procenta.
ČTK