28. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektronické cigarety zlevňují. Ceny snižuje nekvalitní zboží z Číny

Žena s elektronickou cigaretou - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s elektronickou cigaretou - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Poptávka po elektronických cigaretách dál rychle roste, nákupy se ale přesouvají na internet. Jejich ceny tlačí dolů zejména výrobky z Číny. Při jejich nákupu si je ale na místě obezřetnost, řada prodejců totiž neuvádí důležité údaje.

Elektronické cigarety na internetu stále zlevňují.  "Meziročně klesla průměrná cena e-cigaret o 40 procent," uvedl Kamil Demuth ze srovnávače cen Heureka.cz. Ten zaznamenal loni nárůst vyhledávání e-cigaret o 539 oproti roku 2011.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejčastěji kuřáci elektronické cigarety kupují v lednu, kdy se naplno pouští do novoročních předsevzetí. Obchodní portál Aukro.cz kvůli rostoucímu zájmu zřídil samostatnou kategorii s elektronickými cigaretami.

"Měsíčně se na Aukru prodá v této kategorii až sedm tisíc kusů," uvedla mluvčí portálu Michaela Papežová.

Prudce rostoucí trend

Elektronické cigarety ještě na začátku roku 2010 nabízelo 29 e-shopů, v současnosti je má v nabídce 353 internetových obchodníků. Poptávka po zakládání těchto internetových obchodů se začala zvedat před třemi lety.

E-cigarety

Většina elektronických cigaret se prodává od 500 do 1500 korun. Jejich výrobci tvrdí, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety.

Při používání elektronické cigarety inhaluje kuřák nikotin, a to bez dehtu a dalších chemikálií obsažených v klasických cigaretách.

Většina elektronických cigaret se prodává od 500 do 1500 korun. Jejich výrobci tvrdí, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety.

Při používání elektronické cigarety inhaluje kuřák nikotin, a to bez dehtu a dalších chemikálií obsažených v klasických cigaretách.

"V současné době počet e-shopů neroste již tak výrazně, jejich obrat se však loni meziročně zvýšil více než trojnásobně," dodal Radek Havlík ze společnosti NetDirect, která se zabývá tvorbou e-shopů.

"Na Mall.cz se se začaly elektronické cigarety prodávat v květnu loňského roku, jde tedy o poměrně mladý segment. Od té doby mají prodeje mírně stoupající tendenci," uvedla mluvčí portálu Michala Gregorová.

Podezřelí prodejci se zbožím z Číny

Internetové prodejce e-cigaret kritizuje občanské sdružení Vytrvej, jehož posláním je ochrana spotřebitele. Upozorňuje na to, že někteří k nim neuvádějí základní údaje - složení náplní cigaret, datum spotřeby nebo zemi původu výrobku.

"Trh s elektronickými cigaretami je dnes zaplavený nekvalitními výrobky z Číny, které mohou zklamat zákazníky chuťově, ale zejména mohou poškodit jejich zdraví," upozornil Petr Konečný z vedení občanského sdružení. K problematickým webům podle něj patří zelenacigareta.cz a elcg.cz.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.