19. ledna 2015 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektronika zdraží na jaře až o 15 procent. Může za to slabá koruna

Elektronika. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronika. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Oslabení koruny k dolaru a euru se v cenách elektroniky může projevit projevit už nyní na jaře. Obchodníci hovoří o zdražení v rozmezí od čtyř do patnácti procent. Ceny notebooků a mobilů by mohly stoupnout i dříve.

České obchodní společnosti nakupují elektroniku převážně za americké dolary, který vůči koruně zpevnil za poslední měsíc o sedm procent, meziročně pak o osmnáct procent.

K euru koruna oslabila minulý týden až na 28,30 koruny, poté se kurz vrátil pod hranici 28 korun. Dnes dopoledne koruna posílila k euru o pět haléřů na 27,86 Kč/EUR a o 29 haléřů k dolaru na 23,99 Kč/USD.

PSALI JSME:

Po předloňské intervenci ČNB a následném oslabení koruny obchodníci také zdražili zejména spotřební elektroniku. Zvýšení cen ale bylo krátkodobé.

Údaje Českého statistického úřadu na podzim ukázaly, že ceny většiny elektroniky rok po intervenci dokonce meziročně klesly. Toto zboží totiž prochází neustále cenovou erozí, kdy na trh průběžně přicházejí lepší a levnější modely a ceny těch starších klesají.

„Předpokládané zdražení v letošním roce se bude pohybovat v rozmezí deset až patnáct procent, u novinek až 20 procent. Ke zdražení dojde nejpozději v jarních měsících, kdy zmizí staré zásoby a kupovat se bude už nové zboží,“ uvedl mluvčí Euronics Bohuslav Komín.

Obchody Datart počítají s tím, že by se zdražení mělo pohybovat průměrně na úrovni čtyři až osm procent v závislosti na vývoji kurzu koruny.

Nejcitelnější zdražení: IT a multimédia

Růst cen bude nejvíce cítit u položek s rychlejší obrátkou a krátkodobým životním cyklem - zejména z oblasti IT a multimédií.

„Nejsilnější vlnu (zdražení) očekáváme až v druhém čtvrtletí, nicméně u zboží, kde se nedrží příliš velké zásoby, může dojít ke zdražování v podstatě ihned,“ uvedla mluvčí Datartu Jana Choroušová.

Podle prodejce Okay české obchodní společnosti nakupují elektroniku převážně za americké dolary. „Takže je vysoce pravděpodobné, že dojde k nárůstu cen v řádu jednotek procent,“ potvrdil obchodní ředitel společnosti Okay Ladislav Kolesár.

Lidovky.cz, ČTK

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?