Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektropřípojky nově zaplatí distributoři

PRAHA Většinu přípojek elektřiny k novostavbám by v budoucnu měly hradit distribuční firmy. Jde o největší úpravu, kterou přináší návrh novely energetického zákona, který dnes schválila vláda. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana má schválený návrh rovněž usnadnit podnikání v energetice.

"Návrh rozšiřuje okruh přípojek, které bude hradit distributor," řekl Říman. Distributoři by podle novely měli nově platit budování všech přípojek nízkého napětí v zastavěném území obce. Mimo zastavěné území pak distributor uhradí náklady na přípojky do 50 metrů.

Dosud platí rozvodné firmy bez ohledu na umístění novostavby pouze přípojky pro domácnosti do 50 metrů a náklady na připojení nad tuto vzdálenost nese ten, kdo se chce do sítě dostat. U přípojek zemního plynu bude i po schválení novela platit dosavadní úprava, kdy si napojení na síť hradí sám žadatel. Vláda totiž nesouhlasila
s připomínkami Svazu měst a obcí, který navrhoval zavést podobnou povinnost
jako u elektrických přípojek i pro distributory plynu.

"Není možné, aby distibutor hradil všechny tyto (plynové) přípojky, protože na rozdíl od elektřiny existuje u plynu substitut. To vede k tomu, že tyto přípojky zůstávají nevyužity," řekl Říman. "Už dnes jsme v situaci, kdy máme v zemi 12 miliard neproduktivního železa. Kdybychom systém dále uvolnili, vedlo by to k dalším miliardám," dodal ministr.

Regulační úřad už nebude tak často vstupovat do tvorby cen
Novela má rovněž podle Římana omezit některé regulační činnosti, které museli doposud podinkatelé v energetice vykonávat. "Zrušuje se například úplně tzv. státní autorizace na výstavbu výroben elektřiny, což byl v podstatě duplicitní proces se stavebním řízením," řekl ministr.

Jednodušší má být podle novely rovněž vydávání licencí pro malé a střední podnikatele a snižuje se množství regulačních výkazů, které energetici předkládají regulátorovi. Novela také do značné míry uvolňuje ceny v teplárenství, regulační úřad nebude moci do tvorby cen vstupovat tak často jako dosud.

Pokud dá novele zelenou parlament a podepíše ji prezident, měla by začít platit v prvních měsících příštího roku.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?