10. února 2007 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

EMI chce zrušit ochranu písní

Hudební CD - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudební CD - ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

LOS ANGELES Nahrávací společnost EMI chce prodávat skladby z hudebního archivu na internetu bez ochrany před kopírováním. Zrušení protipirátské ochrany by dramaticky změnilo způsob prodeje digitální hudby prostřednictvím internetu.

Otázkou však zůstává, zda by prodej díky jednodušší manipulaci s hudebními soubory stoupl, nebo naopak oslabil v důsledku růstu pirátství, píše agentura Reuters.

Podle jednoho ze zdrojů jedná EMI o tom, že různým internetovým obchodníkům umožní prodej části svého archivu v nechráněném MP3 formátu. Další zdroj uvedl, že firma za poskytnutí práv na prodej požaduje vysoké částky. Archiv EMI obsahuje mimo jiné alba Davida Bowieho, skupin Beatles, Depeche Mode, Duran Duran či Iron Maiden.

Mluvčí EMI upozornila, že EMI již s MP3 formáty experimentuje a vydala v nich singly některých populárních hvězd. „Výsledky jsou pozitivní,“ řekla mluvčí společnosti EMI, s tím, že o hudební formát MP3 výrazně roste zájem. „Skladby ve formátu MP3 lze přehrávat v počítačích, DVD či přehrávačích. Formát se stává běžným i u autorádií,“ říká audio expert Marek Votava.

Ředitel americké společnosti Apple Steve Jobs již vyzval čtveřici největších hudebních vydavatelů, aby začali prodávat hudbu na internetu bez softwarové ochrany. Pokud tak hudební průmysl učiní, Apple začne prodávat ve své internetové prodejně iTunes písně i pro jiné přehrávače než iPody své vlastní výroby.

Písně pro digitální přehrávače se prodávají se softwarem, který je nedovoluje kopírovat. Programy se označují jako správa digitálních práv (DRM). Podle Jobse jsou přitom téměř bez užitku, když se přes 90 procent hudby prodává na kompaktních discích bez ochrany DRM.

nos, čtk

Najdete na Lidovky.cz