4. března 2008 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Emma v lesích ničila méně než Kyrill

Vichřice Emma způsobila Lesům ČR značné škody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vichřice Emma způsobila Lesům ČR značné škody. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Víkendová vichřice Emma podle posledních odhadů poničila asi 1,7 milionu metrů krychlových dřeva. V porovnání s loňským lednovým orkánem Kyrill jde zhruba o třetinovou škodu. Nejvíce vichřice ničila lesy v jižních Čechách.

Poničené dřevo z nynější větrné kalamity představuje přibližně čtvrtinu z celoročních plánovaných těžeb Lesů ČR, které přesahují sedm milionů metrů krychlových. Firmy již v postižených lesích dřevo naplno těží.

"Plánované úmyslné těžby byly zastaveny a kapacity byly přesunuty na kalamitu. Její likvidaci chceme zvládnout do léta," řekl tiskový mluvčí Lesů ČR Radek Drahný. Kalamitu po Kyrillovi lesníci likvidovali celý loňský rok.

Nejvíce vichřice ničila lesy v jižních Čechách, které evidují asi půl milionu metrů krychlových vývratů a zlomů. Výrazněji vichr zasáhl také západní a východní Čechy. Naopak minimální škody jsou například na Zlínsku.

České dráhy ráhy odhadují škodu na 30 milionů
Vichřice způsobila milionové škody i na českých železnicích. Podle Českých drah se  vyšplhaly až na 30 milionů korun, tedy zhruba o deset milionů korun méně než po řádění orkánu Kyrill. Vítr škodil především prostřednictvím stromů, které kvůli němu popadaly na koleje či trolejové vedení. Z odhadovaných 30 milionů korun připadá 4,5 milionu na vagony a lokomotivy.

Vítr ničil také drážní infrastrukturu, jako jsou troleje, sloupy elektrického vedení, nebo střechy budov. Celkem kvůli tomu dráhy uzavřely o víkendu čtyři desítky úseků.
Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?